
Shanghai Daesum Science Instrument And Equipment Co., Ltd.
| Nozzle count | 4 |
| Filling range | 1-4L |
| Filling speed | 1000-2000 BPH |
| Filling accuracy | ±0.1-0.2%FS |
| Voltage | 380V/440V |
| Air pressure | 0.4-0.6Mpa |
| Material | SS304/SS316 |
| Weight | 1500 KG |
| Driven type | Pneumatic |
| Maximum weight | 10kg |
| Interval | 10g |
| Power | 380/440V 50/60Hz |
| Core components | Motor, PLC, Gear, Bearing, Gearbox, Filling nozzle, Cap feeder, Capper, Filling room, Conveyor |
| Filling type | Automatic Continue Filling |
| Container types | Bottle/Barrel/Can/Jerrycan |
| Place of Origin | Shanghai, China |
| Brand Name | DAESUM |
| Certification | ISO 9001 |
View Detail Information
Explore similar products
Four Nozzles Ex-Proof Tin Filling Machine
1-5L Four Nozzles Ex-Proof Liquid Tin Filling Machine
Product Specification
| Nozzle count | 4 | Filling range | 1-4L |
| Filling speed | 1000-2000 BPH | Filling accuracy | ±0.1-0.2%FS |
| Voltage | 380V/440V | Air pressure | 0.4-0.6Mpa |
| Material | SS304/SS316 | Weight | 1500 KG |
| Driven type | Pneumatic | Maximum weight | 10kg |
| Interval | 10g | Power | 380/440V 50/60Hz |
| Core components | Motor, PLC, Gear, Bearing, Gearbox, Filling nozzle, Cap feeder, Capper, Filling room, Conveyor | Filling type | Automatic Continue Filling |
| Container types | Bottle/Barrel/Can/Jerrycan | Place of Origin | Shanghai, China |
| Brand Name | DAESUM | Certification | ISO 9001 |
| High Light | ex-proof liquid filling machine ,automatic chemical bottle filler ,jerrycan filling machine with nozzles | ||
Automatic Grade | Semi/Fully Automatic |
Power | 380/440V 50/60Hz |
Air pressure | 0.4-.0.6Mpa |
Filling Accuracy | 0.2%FS |
Maximum weight | 10kg |
Interval | 10g |
Material | SS304/SS316 |
Container | Bottle/Barrel/Jerrycan |
Filling range | 1-4L |
Filling products | Liquids |
Filling speed | 600-1200bph |
Company Details
Business Type:
Manufacturer,Distributor/Wholesaler
Year Established:
1997
Employee Number:
45~60
Ecer Certification:
Verified Supplier
.gtr-container-x7y3z1 { font-family: Verdana, Helvetica, "Times New Roman", Arial, sans-serif; color: #333; line-height: 1.6; padding: 15px; box-sizing: border-box; overflow-wrap: break-word; word-wrap: break-word; } .gtr-container-x7y3z1 p { font-size: 14px; margin-bo... .gtr-container-x7y3z1 { font-family: Verdana, Helvetica, "Times New Roman", Arial, sans-serif; color: #333; line-height: 1.6; padding: 15px; box-sizing: border-box; overflow-wrap: break-word; word-wrap: break-word; } .gtr-container-x7y3z1 p { font-size: 14px; margin-bo...
Get in touch with us
Leave a Message, we will call you back quickly!