| Payment Terms | L/C, T/T, Western Union, MoneyGram |
| Supply Ability | 5000 sets/mouth |
| Delivery Time | 15 days |
| Packaging Details | Sandard Export Package |
| Product Name | BF Series Lightweight Flexible Hand Pallet Truck Load Capacity 2000Kg-3000kg |
| Load Capacity | 2000Kg-3000Kg |
| Min. Height | 75mm |
| Lifting Height | 110mm |
| Total Lift Height | 195mm |
| Fork Length | 1220mm |
| Width Over Forks | 685mm |
| Self Weight | 73-92Kg |
| Warranty | 1 year |
| After Service | On-line service,Spare parts |
| Brand Name | Sinolift |
| Model Number | BF |
| Certification | CE,ISO9001 |
| Place of Origin | China |
View Detail Information
Explore similar products
NF Series Hand Pallet Truck
NP Series Hand Pallet Truck
NPHE Scissors Lift manual Pallet Truck Load Capacity 1000Kg or 1500kg
Sinolift NA Standard premium hand manual pallet truck
Product Specification
| Payment Terms | L/C, T/T, Western Union, MoneyGram | Supply Ability | 5000 sets/mouth |
| Delivery Time | 15 days | Packaging Details | Sandard Export Package |
| Product Name | BF Series Lightweight Flexible Hand Pallet Truck Load Capacity 2000Kg-3000kg | Load Capacity | 2000Kg-3000Kg |
| Min. Height | 75mm | Lifting Height | 110mm |
| Total Lift Height | 195mm | Fork Length | 1220mm |
| Width Over Forks | 685mm | Self Weight | 73-92Kg |
| Warranty | 1 year | After Service | On-line service,Spare parts |
| Brand Name | Sinolift | Model Number | BF |
| Certification | CE,ISO9001 | Place of Origin | China |
Feature:
1.Patterned aluminum platform.
2.Frame made of aluminum alloy.
3.Four edges to be Anti-collision design.
4.Handle tube bases are installed on both sides, handle can be installed any side or both sides.
5.Two universal steering wheels and two fixed wheels are equipped to ensure smooth moving.
6.Widely applied in supermarket, meat industry and other food industry.
Specification:
| Model | BF20 | BF25 | BF30 | |
| Capacity | kg | 2000 | 2500 | 3000 |
| Lowered height | mm | 85/75 | 85/75 | 85/75 |
| Lifting height | mm | 110 | 110 | 110 |
| Total lift height | mm | 195/185 | 195/185 | 195/185 |
| Fork length | mm | 1150/1220 | 1150/1220 | 1150/1220 |
| Width over forks | mm | 550/685 | 550/685 | 550/685 |
| Self weight | kg | 73-92 | 73-92 | 73-92 |
| Qty/20" FCL | pcs | 180/144 | 180/144 | 180/144 |
Company Details
Business Type:
Manufacturer
Year Established:
2005
Total Annual:
50-100
Employee Number:
500~1000
Ecer Certification:
Site Member
Shanghai Sinolift Mechanical and Electrical Equipment Co., Ltd. is an industry leader in the manufacturing of Drum Handling Equipmet, Roll or Reel Handling Equipment , Mini stacker and light duty work positioner of the highest quality. These products are ergonomically designed to increase worker pro... Shanghai Sinolift Mechanical and Electrical Equipment Co., Ltd. is an industry leader in the manufacturing of Drum Handling Equipmet, Roll or Reel Handling Equipment , Mini stacker and light duty work positioner of the highest quality. These products are ergonomically designed to increase worker pro...
Get in touch with us
Leave a Message, we will call you back quickly!