| Payment Terms | T/T,L/C |
| Supply Ability | 100000Kg/Month |
| Delivery Time | 15-20days |
| Packaging Details | 10kg/bag/carton , 1kg/bag*10/carton |
| Product Name | Yellow Panko Bread Crumbs |
| Package | 1kg/bag*10/ carton and 10kg/bag |
| Shape | Needle shape |
| MOQ | 3MT |
| Storage | Cool and dry place |
| Main Material | Wheat flour |
| Sample | Provide |
| Brand Name | CMARK FOODS |
| Model Number | 4-5mm |
| Certification | HACCP,HALAL, ISO, FDA |
| Place of Origin | China |
View Detail Information
Explore similar products
2-12mm Wheat Material Dry Bread Crumbs Panko Bread Crumbs with Max 10% Moisture
Professional Plain Dried Bread Crumbs / Soft White Breadcrumbs Cool Place
Wheat Material Panko Bread Crumbs with Max 10% Moisture for Healthy Cooking
Japanese Panko Breadcrumbs 5mm / Plain Wheat Panko Bread Crumbs
Product Specification
| Payment Terms | T/T,L/C | Supply Ability | 100000Kg/Month |
| Delivery Time | 15-20days | Packaging Details | 10kg/bag/carton , 1kg/bag*10/carton |
| Product Name | Yellow Panko Bread Crumbs | Package | 1kg/bag*10/ carton and 10kg/bag |
| Shape | Needle shape | MOQ | 3MT |
| Storage | Cool and dry place | Main Material | Wheat flour |
| Sample | Provide | Brand Name | CMARK FOODS |
| Model Number | 4-5mm | Certification | HACCP,HALAL, ISO, FDA |
| Place of Origin | China | ||
| High Light | 5mm Panko Dried Breadcrumbs ,Dried Yellow Panko Breadcrumbs ,4mm Panko Dried Breadcrumbs | ||
Panko bread crumbs are the wonderful crunchy addition to bakings, fried foods, and anything that you want to add a crispy coating. Panko is lower in calories, fat, and sodium than regular breadcrumbs, making it a healthier alternative for fried foods like burgers or chicken dishes.
| Product Type: | Wheat Flour, Non-GMO Breadcrumb | Color: | White |
|---|---|---|---|
| Made From: | Wheat Flour, Non-GMO | Taste: | Salty |
| Size: | 2mm, 4mm, 6mm, 8mm | Texture: | Crispy |
| Shape: | Granular Or Flaky (Needle) | Packaging: | 200g, 500g, 1kg, 10kg |
| Storage: | Store In Cool & Dry Place, Avoid Direct Sunlight | Certification: | HACCP, HALAL |
| Shelf Life: | 18 Months | Used For: | Frying And Fried Food Surface, fish, chicken, meat, shrimp |
| Lead Time: | 30 Days | ||
Panko should be stored in a closed container away from sunlight, kept in a dry and cool place such as a pantry. Well sealed, it will last about two years.
Panko doesn't necessarily offer any true health benefits, but compared to regular breadcrumbs it is a healthier choice. Panko has fewer calories, fat, and sodium than traditional breadcrumbs.
Certifications: ISO, FDA, HACCP certificates.
Available by sea or by air.
Company Details
Business Type:
Manufacturer,Exporter,Trading Company,Seller
Year Established:
2009
Total Annual:
2000000-4000000
Employee Number:
50~105
Ecer Certification:
Verified Supplier
Company Information Customers Visiting Our Brand The location of China Mark has advantages of sustainable supplement of raw materials, stable guarantee of energy resource and affluent labor storage. These strategic advantages supply powerful support and guarantee for competitive... Company Information Customers Visiting Our Brand The location of China Mark has advantages of sustainable supplement of raw materials, stable guarantee of energy resource and affluent labor storage. These strategic advantages supply powerful support and guarantee for competitive...
Get in touch with us
Leave a Message, we will call you back quickly!