| Payment Terms | T/T,L/C |
| Supply Ability | 100000Kg/Month |
| Delivery Time | 15-20days |
| Packaging Details | 10kg/bag/carton , 1kg/bag*10/carton |
| Product Name | Yellow Panko Breadcrumbs |
| Color | Yellow |
| Package | 1kg/bag*10/ carton, 10kg/bag |
| Application M | Fried chiken, shrimp, meat, ect. |
| MOQ | 3MT |
| Storage | Cool and Dry, avoid sunlight |
| Material | Wheat Flour |
| Brand Name | CMARK FOODS |
| Model Number | 4-5mm |
| Certification | HACCP,HALAL, ISO, FDA |
| Place of Origin | China |
View Detail Information
Explore similar products
2-12mm Wheat Material Dry Bread Crumbs Panko Bread Crumbs with Max 10% Moisture
Professional Plain Dried Bread Crumbs / Soft White Breadcrumbs Cool Place
Wheat Material Panko Bread Crumbs with Max 10% Moisture for Healthy Cooking
Japanese Panko Breadcrumbs 5mm / Plain Wheat Panko Bread Crumbs
Product Specification
| Payment Terms | T/T,L/C | Supply Ability | 100000Kg/Month |
| Delivery Time | 15-20days | Packaging Details | 10kg/bag/carton , 1kg/bag*10/carton |
| Product Name | Yellow Panko Breadcrumbs | Color | Yellow |
| Package | 1kg/bag*10/ carton, 10kg/bag | Application M | Fried chiken, shrimp, meat, ect. |
| MOQ | 3MT | Storage | Cool and Dry, avoid sunlight |
| Material | Wheat Flour | Brand Name | CMARK FOODS |
| Model Number | 4-5mm | Certification | HACCP,HALAL, ISO, FDA |
| Place of Origin | China | ||
| High Light | 1kg Per Bag Panko Breadcrumbs ,4mm Yellow Panko Breadcrumbs ,1kg/Bag Yellow Panko Breadcrumbs | ||
Hot Sale Cheap Price 4mm Yellow Japanese Panko Breadcrumbs 1kg per Bag
Panko is made from a very specific type of bread which is lighter, crispier, and airier than regular breadcrumbs. Our yellow panko breadcrumbs create a distinct texture that resists oil absorption, resulting in a lighter coating when fried and making foods more delicious.
| Product Type | Wheat Flour, Non-GMO Breadcrumb | Color | White |
|---|---|---|---|
| Made From | Wheat Flour, Non-GMO | Taste | Salty |
| Size | 2mm, 4mm, 6mm, 8mm | Texture | Crispy |
| Shape | Granular or Flaky (Needle) | Packaging | 200g, 500g, 1kg, 10kg |
| Storage | Store in Cool & Dry Place, Avoid Direct Sunlight | Certification | HACCP, HALAL |
| Shelf Life | 18 Months | Used For | Frying and Fried Food Surface, Fish, Chicken, Meat, Shrimp |
| Lead Time | 30 Days | ||
Panko should be stored in a closed container and kept in a dark, dry, and cool place, such as the pantry. Well sealed, it will last about two years.
Panko doesn't necessarily offer any true health benefits, but compared to regular breadcrumbs it is a healthier choice. Panko has fewer calories, fat, and sodium than traditional breadcrumbs.
ISO, FDA, HACCP certificates.
Available by sea, by air.
Company Details
Business Type:
Manufacturer,Exporter,Trading Company,Seller
Year Established:
2009
Total Annual:
2000000-4000000
Employee Number:
50~105
Ecer Certification:
Verified Supplier
Company Information Customers Visiting Our Brand The location of China Mark has advantages of sustainable supplement of raw materials, stable guarantee of energy resource and affluent labor storage. These strategic advantages supply powerful support and guarantee for competitive... Company Information Customers Visiting Our Brand The location of China Mark has advantages of sustainable supplement of raw materials, stable guarantee of energy resource and affluent labor storage. These strategic advantages supply powerful support and guarantee for competitive...
Get in touch with us
Leave a Message, we will call you back quickly!