China BOE NE115C9M-L61 11.5inch LCD Screen with 1200x2000Pixels Resolution and 15k
  1. China BOE NE115C9M-L61 11.5inch LCD Screen with 1200x2000Pixels Resolution and 15k
  2. China BOE NE115C9M-L61 11.5inch LCD Screen with 1200x2000Pixels Resolution and 15k
  3. China BOE NE115C9M-L61 11.5inch LCD Screen with 1200x2000Pixels Resolution and 15k
BOE NE115C9M-L61 11.5inch LCD Screen with 1200x2000Pixels Resolution and 15k
  1. MOQ: 10pcs
  2. Price: Negotiation
  3. Get Latest Price
Payment Terms T/T,Western Union,MoneyGram
Supply Ability 3000pcs per week
Delivery Time 4-5 working day
Packaging Details Industrial packing
Quality Brand new Original
Package Original industrial packing
material glass
Brightness 400ccd/m2
Resolution 1200*2000pixels
contrast ratio 1400:1
color 16.7m
Working life 15k hours
connector 51P
Touch panel without
Brand Name BOE
Model Number NE115C9M-L61
Certification Rohs,CE,FCC
Place of Origin China
Product Specification
Payment Terms T/T,Western Union,MoneyGram Supply Ability 3000pcs per week
Delivery Time 4-5 working day Packaging Details Industrial packing
Quality Brand new Original Package Original industrial packing
material glass Brightness 400ccd/m2
Resolution 1200*2000pixels contrast ratio 1400:1
color 16.7m Working life 15k hours
connector 51P Touch panel without
Brand Name BOE Model Number NE115C9M-L61
Certification Rohs,CE,FCC Place of Origin China
High Light NE115C9M-L61 LCD Screen1200x2000Pixels LCD Screen11.5inch LCD Screen
BOE 11.5inch Pad& laptop display model NE115C9M-L61 lcd screen 1200x2000Pixels 203PPI 51PIN
Brand BOE
Model P/N: NE115C9M-L61
Diagonal Size:11.5"
Panel Type: Oxide TFT-LCD, LCM
Resolution: 1200(RGB)×2000 203PPI Pixel
Format RGB Vertical Stripe
Active Area149.616(W)×249.36(H) mm
Bezel Opening-
Outline(mm)
Luminance
Viewing Angle
Good View at
Color Depth
Mass
Refresh Rate
154.38(W)×257.59(H)×3.7(D)
400 (Typ.)(cd/m²)
89/89/89/89 (Typ.)(CR≥10) Left / Right / Up / Down
Symmetry
16.7M 98% DCI-P3
132g (Max.)
60Hz
120Hz (60HZ Input) : Embedded MEMC Circuit
120Hz+120Hz : 120Hz Panel+120Hz Backlight
240Hz (60HZ Input) : Embedded MEMC Circuit
Treatment
Contrast Ratio
Work Mode
Response
Backlight
Used for
Touchscreen
Antiglare (Haze 50%), Hard coating
1400 : 1 (Typ.) (TM)
ADS, Normally Black, Transmissive
IPS Family: AAS, ADS, AHVA, FFS, HIS, IPS, New Mode2, PLS, SFT, Vistarich
VA Family: ASV, FSA, HVA, MVA, PVA, SVA, UV²A, VA
25 (Typ.)(Tr+Td) ms
8S5P WLED , 15K hours , No Driver
Pad & Tablet
In-Cell Touch, I²C
Signal Type MIPI (4 data lanes) , 51 pins Connector
Voltage Supply 1.85V (Typ.)
Max. Ratings Storage Temp.: -20 ~ 60 °C
Operating Temp.: 0 ~ 50 °C
BOE Technology Group Co., Ltd. (hereafter called BOE) NE115C9M-L61 is a 11.5 inch diagonal Oxide TFT-LCD display panel product, with an integral WLED backlight system, without backlight driver, touchscreen In-Cell Touch. It features an operating temperature range of 0 ~ 50°C , a storage temperature range of -20 ~ 60°C . It's general features are summarized by einklcd in the following: DCI-P3, sRGB, Portrait type, With Touch, WLED Backlight, Matte , For Lenovo. Based on its features, einklcd recommend that this model be applied to Pad & Tablet etc. According to the information stored in einklcd this model mass production on Q2, 2023, Now this model is in production. We inputted this model's specification on Apr 17 2024 for the first time. If you want to embed NE115C9M-L61 LCM in your future product, einklcd strongly recommend that you should contact with BOE or it's distributor to learn lateast production and specification detail. The NE115C9M-L61 production status marked on einklcd.com is for reference only and should not be used as the basis for the user's decision making.