| Category | RF and Wireless RF Antennas |
| Frequency Range | 2.4GHz ~ 2.4835GHz, 5.15GHz ~ 5.875GHz |
| Product Status | Active |
| Ingress Protection | - |
| Number of Bands | 2 |
| Mounting Type | Panel Mount |
| Package | Box |
| Series | - |
| Antenna Type | Module |
| Mfr | TE Connectivity AMP Connectors |
| Frequency Group | UHF (2GHz ~ 3GHz), SHF (f > 4GHz) |
| Applications | 802.11a/b/g/n, Bluetooth, Wi-Fi, WLAN, Zigbee™ |
| RF Family/Standard | 802.15.4, Bluetooth, WiFi |
| Power - Max | 10 W |
| Frequency (Center/Band) | 2.44175GHz, 5.5125GHz |
| Height (Max) | 0.394" (10.00mm) |
| Gain | 3dBi |
| Termination | U.FL (UMCC), IPEX MHF1 |
| VSWR | 3 |
| Return Loss | - |
| Features | Cable - 250mm |
| Description | ANTENNA, BLUETOOTH / WI-FI / WLA |
View Detail Information
Explore similar products
PRO-IS-212
ANT-GNRM-L125A-3
ANT-W63-FPC2-M4-100
MWU4002S
Product Specification
| Category | RF and Wireless RF Antennas | Frequency Range | 2.4GHz ~ 2.4835GHz, 5.15GHz ~ 5.875GHz |
| Product Status | Active | Ingress Protection | - |
| Number of Bands | 2 | Mounting Type | Panel Mount |
| Package | Box | Series | - |
| Antenna Type | Module | Mfr | TE Connectivity AMP Connectors |
| Frequency Group | UHF (2GHz ~ 3GHz), SHF (f > 4GHz) | Applications | 802.11a/b/g/n, Bluetooth, Wi-Fi, WLAN, Zigbee™ |
| RF Family/Standard | 802.15.4, Bluetooth, WiFi | Power - Max | 10 W |
| Frequency (Center/Band) | 2.44175GHz, 5.5125GHz | Height (Max) | 0.394" (10.00mm) |
| Gain | 3dBi | Termination | U.FL (UMCC), IPEX MHF1 |
| VSWR | 3 | Return Loss | - |
| Features | Cable - 250mm | Description | ANTENNA, BLUETOOTH / WI-FI / WLA |
Company Details
Business Type:
Manufacturer,Distributor/Wholesaler,Agent,Importer,Exporter,Trading Company
Year Established:
2009
Employee Number:
600~800
Ecer Certification:
Verified Supplier
Beijing Silk Road Enterprise Management Services Co.,LTD We have many good cooperation business relationship at home and abroad, and a good team together, We will continue to make great efforts to achieve a win-win future for our global customers! Our business philosophy is... Beijing Silk Road Enterprise Management Services Co.,LTD We have many good cooperation business relationship at home and abroad, and a good team together, We will continue to make great efforts to achieve a win-win future for our global customers! Our business philosophy is...
Get in touch with us
Leave a Message, we will call you back quickly!