| Category | RF and Wireless RF Receivers |
| Data Rate (Max) | - |
| Current - Receiving | 102mA |
| Antenna Connector | PCB, Surface Mount |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package | Tray |
| Series | - |
| Sensitivity | - |
| Data Interface | PCB, Surface Mount |
| Mfr | NXP USA Inc. |
| Supplier Device Package | 64-QFP (14x14) |
| Memory Size | - |
| Applications | AM/FM Radio Receiver |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C |
| Product Status | Obsolete |
| Voltage - Supply | 8V ~ 9V |
| Package / Case | 64-BQFP |
| Modulation or Protocol | AM, FM, WB |
| Frequency | - |
| Base Product Number | TEF690 |
| Features | - |
| Description | RF RECEIVER AM/FM/WB 64QFP |
View Detail Information
Explore similar products
SI4769-A41-AMR
HSP50110JI-52Z
SI4764-A10-GM
TRF7900APW
Product Specification
| Category | RF and Wireless RF Receivers | Data Rate (Max) | - |
| Current - Receiving | 102mA | Antenna Connector | PCB, Surface Mount |
| Mounting Type | Surface Mount | Package | Tray |
| Series | - | Sensitivity | - |
| Data Interface | PCB, Surface Mount | Mfr | NXP USA Inc. |
| Supplier Device Package | 64-QFP (14x14) | Memory Size | - |
| Applications | AM/FM Radio Receiver | Operating Temperature | -40°C ~ 85°C |
| Product Status | Obsolete | Voltage - Supply | 8V ~ 9V |
| Package / Case | 64-BQFP | Modulation or Protocol | AM, FM, WB |
| Frequency | - | Base Product Number | TEF690 |
| Features | - | Description | RF RECEIVER AM/FM/WB 64QFP |
Company Details
Business Type:
Manufacturer,Distributor/Wholesaler,Agent,Importer,Exporter,Trading Company
Year Established:
2009
Employee Number:
600~800
Ecer Certification:
Verified Supplier
Beijing Silk Road Enterprise Management Services Co.,LTD We have many good cooperation business relationship at home and abroad, and a good team together, We will continue to make great efforts to achieve a win-win future for our global customers! Our business philosophy is... Beijing Silk Road Enterprise Management Services Co.,LTD We have many good cooperation business relationship at home and abroad, and a good team together, We will continue to make great efforts to achieve a win-win future for our global customers! Our business philosophy is...
Get in touch with us
Leave a Message, we will call you back quickly!