| Category | Optoelectronics LED Emitters - Infrared, UV, Visible |
| Product Status | Active |
| Orientation | Top View |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package | Tape & Reel (TR) |
| Series | AU3535B |
| Radiant Intensity (Ie) Min @ If | 320mW/sr @ 700mA (Typ) |
| Viewing Angle | 60° |
| Current - DC Forward (If) (Max) | 1A |
| Mfr | Solidlite |
| Wavelength | 940nm |
| Package / Case | 1414 (3535 Metric) |
| Voltage - Forward (Vf) (Typ) | 1.8V |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C |
| Type | Infrared (IR) |
| Description | 3535 700MA 950NM IR LED CERAMIC |
View Detail Information
Explore similar products
IR26-21C/L110/TR8
VSMY2853GX01
VSMY2850G
VSMY2853SL
Product Specification
| Category | Optoelectronics LED Emitters - Infrared, UV, Visible | Product Status | Active |
| Orientation | Top View | Mounting Type | Surface Mount |
| Package | Tape & Reel (TR) | Series | AU3535B |
| Radiant Intensity (Ie) Min @ If | 320mW/sr @ 700mA (Typ) | Viewing Angle | 60° |
| Current - DC Forward (If) (Max) | 1A | Mfr | Solidlite |
| Wavelength | 940nm | Package / Case | 1414 (3535 Metric) |
| Voltage - Forward (Vf) (Typ) | 1.8V | Operating Temperature | -40°C ~ 85°C |
| Type | Infrared (IR) | Description | 3535 700MA 950NM IR LED CERAMIC |
Company Details
Business Type:
Manufacturer,Distributor/Wholesaler,Agent,Importer,Exporter,Trading Company
Year Established:
2009
Employee Number:
600~800
Ecer Certification:
Verified Supplier
Beijing Silk Road Enterprise Management Services Co.,LTD We have many good cooperation business relationship at home and abroad, and a good team together, We will continue to make great efforts to achieve a win-win future for our global customers! Our business philosophy is... Beijing Silk Road Enterprise Management Services Co.,LTD We have many good cooperation business relationship at home and abroad, and a good team together, We will continue to make great efforts to achieve a win-win future for our global customers! Our business philosophy is...
Get in touch with us
Leave a Message, we will call you back quickly!