| Category | Optoelectronics LED Indication - Discrete |
| Wavelength - Dominant | 570nm Green, 601nm Orange |
| Millicandela Rating | 50mcd Green, 250mcd Orange |
| Package / Case | 0603 (1608 Metric) |
| Current - Test | 20mA Green, 20mA Orange |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Height (Max) | 0.65mm |
| Lens Style | Rectangle with Flat Top |
| Viewing Angle | 130° |
| Wavelength - Peak | 574nm Green, 610nm Orange |
| Configuration | Independent |
| Package | Tape & Reel (TR) Cut Tape (CT) Digi-Reel® |
| Size / Dimension | 1.60mm L x 0.80mm W |
| Lens Color | Colorless |
| Voltage - Forward (Vf) (Typ) | 2.1V Green, 2.1V Orange |
| Product Status | Active |
| Features | - |
| Lens Size | 1.60mm x 0.80mm |
| Lens Transparency | Clear |
| Color | Green, Orange |
| Series | - |
| Supplier Device Package | 4-SMD |
| Mfr | Kingbright |
| Base Product Number | APHB1608 |
| Description | LED GREEN/ORANGE CLEAR 4SMD |
View Detail Information
Explore similar products
LTL42NKRKNN
LTST-C191KSKT
LTST-C191KGKT
LTST-C191KRKT
Product Specification
| Category | Optoelectronics LED Indication - Discrete | Wavelength - Dominant | 570nm Green, 601nm Orange |
| Millicandela Rating | 50mcd Green, 250mcd Orange | Package / Case | 0603 (1608 Metric) |
| Current - Test | 20mA Green, 20mA Orange | Mounting Type | Surface Mount |
| Height (Max) | 0.65mm | Lens Style | Rectangle with Flat Top |
| Viewing Angle | 130° | Wavelength - Peak | 574nm Green, 610nm Orange |
| Configuration | Independent | Package | Tape & Reel (TR) Cut Tape (CT) Digi-Reel® |
| Size / Dimension | 1.60mm L x 0.80mm W | Lens Color | Colorless |
| Voltage - Forward (Vf) (Typ) | 2.1V Green, 2.1V Orange | Product Status | Active |
| Features | - | Lens Size | 1.60mm x 0.80mm |
| Lens Transparency | Clear | Color | Green, Orange |
| Series | - | Supplier Device Package | 4-SMD |
| Mfr | Kingbright | Base Product Number | APHB1608 |
| Description | LED GREEN/ORANGE CLEAR 4SMD |
Company Details
Business Type:
Manufacturer,Distributor/Wholesaler,Agent,Importer,Exporter,Trading Company
Year Established:
2009
Employee Number:
600~800
Ecer Certification:
Verified Supplier
Beijing Silk Road Enterprise Management Services Co.,LTD We have many good cooperation business relationship at home and abroad, and a good team together, We will continue to make great efforts to achieve a win-win future for our global customers! Our business philosophy is... Beijing Silk Road Enterprise Management Services Co.,LTD We have many good cooperation business relationship at home and abroad, and a good team together, We will continue to make great efforts to achieve a win-win future for our global customers! Our business philosophy is...
Get in touch with us
Leave a Message, we will call you back quickly!