| Payment Terms | T/T, Paypal, Western Union, etc |
| Delivery Time | 2-7 days |
| Packaging Details | Box |
| Logo | WonkeDQ, LOGO can be customized |
| Model numbe | JUK 5N |
| Connection type | Screw connection |
| Color | Grey, Blue, other color can be customized |
| Length/Height/Wide (mm) | 42.5/46.2/6.2 |
| Mounting method | DIN Rail NS 35 |
| Production material | Anti-Flame Nylon PA66, Nickel plated brass conductor |
| Packing unit | 8.45g/pc, 50PCS/BOX,3000PCS/CTN |
| Brand Name | WONKEDQ |
| Model Number | JUK 5N |
| Certification | CE, RoHs, CQC,etc |
| Place of Origin | China |
View Detail Information
Explore similar products
JUISLKG 16 Durable Feed Through Terminal Block Grounding Long Lifespan High
JUSLKG 10N UK Ground Electrical Terminal Block , Screw Terminal Wire Connectors
JUSLKG 2.5N Electrical Terminal Block 2.5 Mm² Standard Size Corrosion Proof
JUK 25 Electrical Terminal Block , Screw Clamp Component Terminal Block Easy To
Product Specification
| Payment Terms | T/T, Paypal, Western Union, etc | Delivery Time | 2-7 days |
| Packaging Details | Box | Logo | WonkeDQ, LOGO can be customized |
| Model numbe | JUK 5N | Connection type | Screw connection |
| Color | Grey, Blue, other color can be customized | Length/Height/Wide (mm) | 42.5/46.2/6.2 |
| Mounting method | DIN Rail NS 35 | Production material | Anti-Flame Nylon PA66, Nickel plated brass conductor |
| Packing unit | 8.45g/pc, 50PCS/BOX,3000PCS/CTN | Brand Name | WONKEDQ |
| Model Number | JUK 5N | Certification | CE, RoHs, CQC,etc |
| Place of Origin | China | ||
| High Light | feed through terminal block ,electric wire connector blocks | ||
1. DESCRIPTION
Screw connection system JUK Proven Safe Reliable” offers an innovative line of feed-through and protective-earth terminals featuring the cross section from 1.5 to 240 mm2. The screw-connection terminal block is easy to operate and can be used to establish a quick, safe connection using solid and finely stranded wires.
The screw terminal blocks are suitable to mount on standard 35mm DIN rails and are design to meet world's wide standards. Comes in different wire ranges: no need to do pre-treatment of the wire, even the stranded wire is accept.
The JUK universal screw terminal block series has the typical features which are decisive for practical applications.
Made from industrial anti flaming nylon PA66, the electrical conductive bar made from nickle plated brass.
Easy mounting.Reduce the installation costs and speed the wiring.
Space-saving design.
Stable and low contact resistances.
Suitable for NS35 DIN rail, by snap on it.
For the reason that the outline from JUK 6N to JUK 10N are very similar,so the end cover and grouping separator can be used universally.
All types of accessories with high quality: End covers, End Stoppers, Partition plate, marker strips, fixed bridges, insertion bridges, etc.
2.Technical Parameters
| Model Number | JUK 3N |
| Color | Grey, Blue, other color can be customized |
| Length/Height/Wide (mm) | 42.5/46.2/5.2 |
| Connection method | Screw connection |
| Material | Nylon PA66 |
| Rated Voltage/Current | 800V/32A |
| Cross section, solid/soft Cable | 0.2-4 mm / 0.2-2.5 mm |
| Conductor Size | 24-12 AWG |
| Mounting Type | NS 35/7.5 |
| Standard | IEC 60947-7-1 |
| LOGO | WonkeDQ, Customized logo are supported |
| Packing Detail | 7.04g/pc, 50PCS/BOX,3500PCS/CTN |
| Certification | CE/RoHS/CQC/ISO 9001 |
![]()
![]()
![]()
![]()
Feedback
Since your feedback plays a vital role in the development and process of our company, we really expect you to leave positive feedback for us if you are satisfied with our product and service. Thank you!
Company Details
Business Type:
Manufacturer,Exporter,Trading Company,Seller,Other
Year Established:
1999
Employee Number:
50~100
Ecer Certification:
Active Member
Wonke Electric Co., Ltd is a professional manufacturer founded in 1999, specializing in electrical engineering with all kinds of terminal blocks, air fans filters, etc. We have our research and development team to bring out various kinds of products and solutions to meet the customers' requ... Wonke Electric Co., Ltd is a professional manufacturer founded in 1999, specializing in electrical engineering with all kinds of terminal blocks, air fans filters, etc. We have our research and development team to bring out various kinds of products and solutions to meet the customers' requ...
Get in touch with us
Leave a Message, we will call you back quickly!