| Payment Terms | T/T |
| Supply Ability | 50 set/months |
| Delivery Time | 10-20 working days |
| Packaging Details | woodencase |
| Normative Standards | IEC60227-2, IEC60227-1 |
| Application | for checking the mechanical strength of completed cables |
| Test Current | 0.1A |
| Test Load | 0.5KG |
| Oscillating Speed | 60r/min |
| Swing Angle | ±90 degrees on both sides from vertical |
| Control Unit | PLC+touch screen |
| Input | 220V, 50Hz/60Hz |
| Brand Name | Pego Electronics |
| Model Number | PG-CBT |
| Certification | CNAS Calibration Certificate |
| Place of Origin | China |
View Detail Information
Explore similar products
Sandpaper Abrasion Test Apparatus for Automotive Cable Testing with 1500mm/min
Scrape Abrasion Test Apparatus with 0.45mm Abrasion Needle Compliant to ISO6722
IEC60227 Compliant Cable Snatch Test Apparatus with 0.5KG Test Load and 0.5m
High Temperature Indentation Device with 3 Test Stations and 0.7mm Blade
Product Specification
| Payment Terms | T/T | Supply Ability | 50 set/months |
| Delivery Time | 10-20 working days | Packaging Details | woodencase |
| Normative Standards | IEC60227-2, IEC60227-1 | Application | for checking the mechanical strength of completed cables |
| Test Current | 0.1A | Test Load | 0.5KG |
| Oscillating Speed | 60r/min | Swing Angle | ±90 degrees on both sides from vertical |
| Control Unit | PLC+touch screen | Input | 220V, 50Hz/60Hz |
| Brand Name | Pego Electronics | Model Number | PG-CBT |
| Certification | CNAS Calibration Certificate | Place of Origin | China |
| High Light | 0.5KG Test Load Cable Bending Test Apparatus ,60r/min Oscillating Speed Cable Flexing Tester ,±90° Swing Angle IEC60227 Cable Tester | ||
The cable bending test apparatus is designed to meet the test requirements of IEC60227-2:2003 clause 3.2 and IEC60227-1:1998 clause 5.6.3.2 for checking the mechanical strength of completed cables.
A sample of cord of appropriate length is fixed in the apparatus, and loaded with a weight having a mass of 0.5KG. A current of about 0.1A shall be pass through the conductors. The sample shall be bent backward and forwards in a direction perpendicular to the plane of the axis of the conductors, the two extreme position making a angle of 90° on both sides of the vertical. A flexing is a movement through 180°. The rate of flexing is 60 per minute. Neither interruption of the current nor short circuit between the conductors shall occur.
| Working power | 220V/50Hz, 300W max |
| Control system | 7 inch LCD touch screen+PLC |
| Load weights | 0.5KG |
| Working station | 1 |
| Oscillating speed | 60r/min |
| Oscillating drive | Step motor |
| Test times | 0-99999 (preset-able) |
| Oscillating angle | Free setting |
| angle indicator | 0-360°, made of stainless steel |
| Swing angle | ±90° on both sides from vertical |
| Output current | 0.1A |
| Output power (max) | 50W |
![]()
Company Details
Business Type:
Manufacturer,Distributor/Wholesaler,Exporter,Trading Company
Year Established:
2014
Ecer Certification:
Verified Supplier
Pego Electronics is founded by PEGO GROUP in 2011, a professional high-tech enterprise engaged in developing, marketing and service for electronic test equipment. Our business scope includes IP testing equipment, dust chamber, pendulum and vertical impact testing equipment, flame test apparatus,&nbs... Pego Electronics is founded by PEGO GROUP in 2011, a professional high-tech enterprise engaged in developing, marketing and service for electronic test equipment. Our business scope includes IP testing equipment, dust chamber, pendulum and vertical impact testing equipment, flame test apparatus,&nbs...
Get in touch with us
Leave a Message, we will call you back quickly!