China PV7-1X/06-10RA01MA0-05-P40Q11 PV7-2X/20-25RA01MA0-05-P30Q36 PV7-1X/06-10RA01MA0
  1. China PV7-1X/06-10RA01MA0-05-P40Q11 PV7-2X/20-25RA01MA0-05-P30Q36 PV7-1X/06-10RA01MA0
  2. China PV7-1X/06-10RA01MA0-05-P40Q11 PV7-2X/20-25RA01MA0-05-P30Q36 PV7-1X/06-10RA01MA0
PV7-1X/06-10RA01MA0-05-P40Q11 PV7-2X/20-25RA01MA0-05-P30Q36 PV7-1X/06-10RA01MA0
  1. MOQ: 1
  2. Price:
  3. Get Latest Price
Payment Terms MoneyGram,Western Union,T/T,D/P,D/A,L/C
Supply Ability 100
Delivery Time 2 weeks
Packaging Details wooden box
Control Type Direct-acting pressure compensation
Weight 8-12KG
Suction Pressure Range -0.8 to +1
Mounting Standard ISO 3019-2 flange
Maximum Speed 1800–3600 rpm (depends on displacement and fluid viscosity)
Mounting Type Flange mounting (ISO 3019-2 standard), foot mounting (optional)
Product Specification
Payment Terms MoneyGram,Western Union,T/T,D/P,D/A,L/C Supply Ability 100
Delivery Time 2 weeks Packaging Details wooden box
Control Type Direct-acting pressure compensation Weight 8-12KG
Suction Pressure Range -0.8 to +1 Mounting Standard ISO 3019-2 flange
High Light Rexroth PV7 hydraulic vane pumpGerman Rexroth vane oil pumpimported PV7 series vane pump
PV7-1X/06-10RA01MA0-05-P40Q11
PV7-2X/20-25RA01MA0-05-P30Q36
PV7-1X/06-10RA01MA0-05-P50Q15  German Rexroth imported PV7 series hydraulic vane oil pump
What is the displacement per revolution range of the direct-acting PV7 series? 10–25 cm³/rev
What is the displacement per revolution range of the pilot-operated PV7 series? 14–150 cm³/rev
What is the maximum continuous working pressure of the direct-acting PV7 series? 100 bar
What is the maximum continuous working pressure of the pilot-operated PV7 series? 160 bar
What is the maximum peak pressure of the direct-acting PV7 series? 120 bar (short-term overload ≤5s only)
What is the maximum peak pressure of the pilot-operated PV7 series? 200 bar (short-term overload ≤5s only)
What is the volumetric efficiency of the direct-acting PV7 series under rated conditions? ≥90% (at 160 bar, 1800 rpm, ISO VG 46 oil)
What is the volumetric efficiency of the pilot-operated PV7 series under rated conditions? ≥92% (at 160 bar, 1800 rpm, ISO VG 46 oil)
What is the suction pressure range of the PV7 series? -0.8 to +1 bar (absolute pressure: 0.2–1.1 bar)
What is the fluid viscosity range for PV7 series operation? 10–1000 mm²/s (operation); 2–1500 mm²/s (start-up); optimal range is 16–160 mm²/s