China R900902537 4WRA6W1-30-2X/G24N9K4/V German made Rexroth hydraulic proportional
  1. China R900902537 4WRA6W1-30-2X/G24N9K4/V German made Rexroth hydraulic proportional
R900902537 4WRA6W1-30-2X/G24N9K4/V German made Rexroth hydraulic proportional
  1. MOQ: 1
  2. Price:
  3. Get Latest Price
Payment Terms Western Union,T/T,D/P,D/A,L/C
Supply Ability 100
Delivery Time 2 weeks
Packaging Details wooden box
Temperature Range​ -20°C to +80°C
Viscosity Range​ 10 to 400 mm²/s
Ports (P, A, B, T)​ 4x M5x0.8
Mounting Interface​ ISO 4401-03-02-0-05 (CETOP 3)
Voltage​ 24V DC
Brand Name Rexroth
Model Number 4WRA6W1-30-2X/G24N9K4/V
Certification ISO
Place of Origin German
Product Specification
Payment Terms Western Union,T/T,D/P,D/A,L/C Supply Ability 100
Delivery Time 2 weeks Packaging Details wooden box
Temperature Range​ -20°C to +80°C Viscosity Range​ 10 to 400 mm²/s
Ports (P, A, B, T)​ 4x M5x0.8 Mounting Interface​ ISO 4401-03-02-0-05 (CETOP 3)
Voltage​ 24V DC Brand Name Rexroth
Model Number 4WRA6W1-30-2X/G24N9K4/V Certification ISO
Place of Origin German
Parameter
Specification
Model
4WRA 6 W1-30-2X/G24N9K4/V
Order No.
R900902537
Type
4/3 Proportional Directional Valve, with position feedback
Function
Proportional flow and directional control
Nominal Size
6 mm
Max. Operating Pressure
315 bar
Nominal Flow
30 L/min (at Δp = 10 bar)
Spool Type
W1 (Specific zero-lap proportional spool variant)
Spool Characteristic
Defined by W1 curve
Solenoid Type
Proportional, with On-Board Electronics (OBE)
Voltage
24V DC
Solenoid Code
G24N9K4
Control Signal
Analog (e.g., ±10V) via multi-pin connector
Feedback
Integrated LVDT (spool position sensor)
Electrical Connection
Multi-pin connector (DIN EN 175301-803)
Mounting Interface
ISO 4401-03-02-0-05 (CETOP 3)
Ports (P, A, B, T)
4x M5x0.8
Drain Port (Y)
1x M14x1.5
Hysteresis
≤ 1% (typical, closed-loop)
Standard Seal
FKM (Viton)
Suitable Media
Mineral Oils (HL, HLP per DIN 51524)
Temperature Range
-20°C to +80°C
Viscosity Range
10 to 400 mm²/s