China R900938000 LC40A20E7X/ German Rexroth plug-in valve
  1. China R900938000 LC40A20E7X/ German Rexroth plug-in valve
R900938000 LC40A20E7X/ German Rexroth plug-in valve
  1. MOQ: 1
  2. Price:
  3. Get Latest Price
Payment Terms Western Union,D/P,T/T,D/A,L/C
Supply Ability 100
Delivery Time 2 weeks
Packaging Details wooden box
Model​ LC 40 A 20 E7X/
Order No.​ R900938000
Type Two-way, Pilot-Operated Cartridge Valve
Function​ Pilot-Operated Logic / Check Valve
Nominal Size​ 40 mm
Brand Name Rexroth
Model Number LC40A20E7X/
Certification ISO
Place of Origin German
Product Specification
Payment Terms Western Union,D/P,T/T,D/A,L/C Supply Ability 100
Delivery Time 2 weeks Packaging Details wooden box
Model​ LC 40 A 20 E7X/ Order No.​ R900938000
Type Two-way, Pilot-Operated Cartridge Valve Function​ Pilot-Operated Logic / Check Valve
Nominal Size​ 40 mm Brand Name Rexroth
Model Number LC40A20E7X/ Certification ISO
Place of Origin German
Parameter
Specification
Model
LC 40 A 20 E7X/
Order No.
R900938000
Type
Two-way, Pilot-Operated Cartridge Valve
Function
Pilot-Operated Logic / Check Valve
Nominal Size
40 mm
Max. Operating Pressure
350 bar
Pilot Ratio
Typically 3:1 to 5:1 (Model specific)
Cracking Pressure
Low (Spring-set, typically 1-3 bar)
Port Designation
A, B (Main Flow Ports), X (Pilot Port)
Mounting Interface
ISO 7789 (CETOP 10) Screw-in Cavity
Cartridge Style
Threaded Plug-in
Control Method
Hydraulic Pilot-Operated
Flow Capacity
Very High (up to 1000 L/min, dependent on Δp)
Standard Seal Material
FKM (Viton)
Suitable Media
Mineral Oils (HL, HLP per DIN 51524)
Media Temperature
-20°C to +80°C
Viscosity Range
10 to 400 mm²/s