| Model | LFA 25 D BW2-7X/315 |
| Order No. | R900912810 |
| Electrical Connection | DIN 43650 connector (typical) |
| Brand Name | Rexroth |
| Model Number | LFA25DBW2-7X/315 |
| Certification | ISO |
| Place of Origin | Germany |
View Detail Information
Explore similar products
Product Specification
| Payment Terms | Western Union,T/T,D/P,D/A,L/C | Supply Ability | 100 |
| Delivery Time | 2 weeks | Packaging Details | wooden box |
| Max. Operating Pressure | 315 bar | Cover Plate Size | For 25 mm Cartridge Cavity |
| Model | LFA 25 D BW2-7X/315 | Order No. | R900912810 |
| Electrical Connection | DIN 43650 connector (typical) | Brand Name | Rexroth |
| Model Number | LFA25DBW2-7X/315 | Certification | ISO |
Parameter |
Specification |
|---|---|
Model |
LFA 25 D BW2-7X/315 |
Order No. |
R900912810 |
Type |
Cover Plate Assembly for Cartridge Valve |
Function |
Manifold Cover with Integrated Control Valve |
Cover Plate Size |
For 25 mm Cartridge Cavity |
Integrated Valve Type |
Solenoid-Operated, Pilot-Operated Directional Valve |
Max. Operating Pressure |
315 bar |
Solenoid Type |
Proportional or Switching Solenoid (Code dependent) |
Port Configuration |
P (Pressure), T (Tank), A, B (Actuator Ports) |
Mounting Interface |
Mounts onto ISO 4401 (CETOP 5) or equivalent manifold surface |
Electrical Connection |
DIN 43650 connector (typical) |
Control Function |
Controls the pilot stage of the main cartridge valve |
Standard Seal Material |
FKM (Viton) |
Suitable Media |
Mineral Oils (HL, HLP per DIN 51524) |
Media Temperature |
-20°C to +80°C |