China R900598358 DR10-5-5X/200YM German Rexroth Pilot Relief Valve
  1. China R900598358 DR10-5-5X/200YM German Rexroth Pilot Relief Valve
R900598358 DR10-5-5X/200YM German Rexroth Pilot Relief Valve
  1. MOQ: 1
  2. Price:
  3. Get Latest Price
Payment Terms Western Union,T/T,D/P,D/A,L/C
Supply Ability 100
Delivery Time 2 weeks
Packaging Details wooden box
Max. Adjustable Pressure​ 200 bar
Pressure Adjustment Range​ Approx. 5 to 200 bar
Nominal Size​ 10 mm
Model​ DR 10-5-5X/200YM
Order No.​ R900598358
Brand Name Rexroth
Model Number DR10-5-5X/200YM
Certification ISO
Place of Origin German
Product Specification
Payment Terms Western Union,T/T,D/P,D/A,L/C Supply Ability 100
Delivery Time 2 weeks Packaging Details wooden box
Max. Adjustable Pressure​ 200 bar Pressure Adjustment Range​ Approx. 5 to 200 bar
Nominal Size​ 10 mm Model​ DR 10-5-5X/200YM
Order No.​ R900598358 Brand Name Rexroth
Model Number DR10-5-5X/200YM Certification ISO
Place of Origin German
High Light Rexroth pilot relief valveGerman Rexroth hydraulic valveDR10-5-5X relief valve
Parameter
Specification
Model
DR 10-5-5X/200YM
Order No.
R900598358
Type
Pilot-Operated, Screw-In Relief Valve
Function
Pressure Limiting/Relief
Nominal Size
10 mm
Max. Adjustable Pressure
200 bar
Pressure Adjustment Range
Approx. 5 to 200 bar
Port Designation
P (Pressure Inlet), T (Tank Outlet)
Port Thread
P and T: 7/8" - 14 UNF
Mounting Interface
Cartridge Style, Screw-In (ISO 7368)
Pressure Adjustment
Via Pilot Stage Screw with Lock Nut
Max. Flow Capacity
Up to 100 L/min (depending on pressure setting)
Pilot Stage Type
Direct-Acting
Main Stage Type
Hydraulically Balanced Piston
Standard Seal Material
FKM (Viton)
Suitable Media
Mineral Oils (HL, HLP per DIN 51524)
Media Temperature Range
-20°C to +80°C
Media Viscosity Range
10 to 400 mm²/s
Hysteresis
≤ ±5% of set pressure