China R900904559 4WE6M6X/EW110N9K4 Electromagnetic directional valve hydraulic valve
  1. China R900904559 4WE6M6X/EW110N9K4 Electromagnetic directional valve hydraulic valve
R900904559 4WE6M6X/EW110N9K4 Electromagnetic directional valve hydraulic valve
  3. Get Latest Price
Payment Terms Western Union,T/T,D/P,D/A,L/C
Packaging Details wooden box
Model​ 4WE6M6X/EW110N9K4
Order No.​ R900904559
Max. Operating Pressure​ 315 bar
Viscosity Range​ 10 to 400 mm²/s
Media Temperature​ -20°C to +70°C (for oil)
Brand Name Rexroth
Model Number 4WE6M6X/EW110N9K4
Product Specification
Payment Terms Western Union,T/T,D/P,D/A,L/C Supply Ability 100
Delivery Time 2 weeks Packaging Details wooden box
Model​ 4WE6M6X/EW110N9K4 Order No.​ R900904559
Max. Operating Pressure​ 315 bar Viscosity Range​ 10 to 400 mm²/s
Media Temperature​ -20°C to +70°C (for oil) Brand Name Rexroth
Model Number 4WE6M6X/EW110N9K4 Certification ISO
Place of Origin China
Rexroth 4WE6M6X/EW110N9K4 Solenoid Directional Valve - Technical Specifications
Parameter
Specification
Model
4WE 6 M 6X/EW110N9K4
Order No.
R900904559
Type
4/3-way, 3-position
Center Position
M (P to T, A and B blocked in neutral)
Nominal Size
6 mm
Max. Operating Pressure
315 bar
Rated Flow
Approx. 30 L/min (at Δp = 5 bar)
Solenoid Data
AC 110V, 50/60 Hz
Voltage Code
EW110N9K4
Electrical Connection
DIN 43650 plug (with LED)
Manual Override
Standard
Coil Protection
IP65 (with plug)
Mounting Interface
ISO 4401-03-02-0-05 (CETOP 3)
Ports (P, A, B, T)
4x M5x0.8 threaded
Drain Port (Y)
1x M14x1.5
Standard Seals
NBR
Suitable Media
Mineral oils (HL/HLP), HFA, HFB, HFC, HFDR
Media Temperature
-20°C to +70°C (for oil)
Viscosity Range
10 to 400 mm²/s
Duty Cycle
100% (continuous)