China R900409844 ZDB6VP2-4X/200V Rexroth stacked overflow valve, original from Germany
  1. China R900409844 ZDB6VP2-4X/200V Rexroth stacked overflow valve, original from Germany
  2. China R900409844 ZDB6VP2-4X/200V Rexroth stacked overflow valve, original from Germany
R900409844 ZDB6VP2-4X/200V Rexroth stacked overflow valve, original from Germany
Packaging Details wooden box
Pressure Set to 200 bar
Flow 60 L/min.
Voltage 24V DC
Product Code​ R900409844
Model​ ZDB6VP2-4X/200V
Brand Name Rexroth
Model Number ZDB6VP2-4X/200V
Pressure Set to 200 bar Flow 60 L/min.
Voltage 24V DC Product Code​ R900409844
Model​ ZDB6VP2-4X/200V Brand Name Rexroth
Model Number ZDB6VP2-4X/200V Certification ISO
Place of Origin Germany
High Light Rexroth stacked overflow valveRexroth hydraulic valve 200Voriginal Rexroth overflow valve
Model
ZDB6VP2-4X/200V
Product Code
R900409844
Type
Stacked, pilot-operated pressure relief valve
Origin
Germany
Mounting
Sandwich / Stacked
Max. Operating Pressure
315 bar
Nominal Pressure Setting
200 bar
Nominal Flow Rate
60 L/min
Pilot Spool Type
VP2 (2-stage pilot valve)
Control Type
4X: Solenoid-controlled, external pilot supply and drain
Solenoid Voltage
24V DC (standard)