China Single Phase Thyristor Module MTC200-500 SCR Module MTC500A-1600V
  1. China Single Phase Thyristor Module MTC200-500 SCR Module MTC500A-1600V
  2. China Single Phase Thyristor Module MTC200-500 SCR Module MTC500A-1600V
Single Phase Thyristor Module MTC200-500 SCR Module MTC500A-1600V
  1. MOQ: 2 sets
  2. Price:
  3. Get Latest Price
Payment Terms T/T
Supply Ability 1000 sets
Delivery Time 15 days after signing the contract
Packaging Details Wooden box packing
model MTC500A-1600V
voltage 1600V
current 500A
control method single phase
net weight 1.44kg
packing size 140*68*68
Brand Name OEM
Model Number MTC500A-1600V
Place of Origin China
Product Specification
Payment Terms T/T Supply Ability 1000 sets
Delivery Time 15 days after signing the contract Packaging Details Wooden box packing
model MTC500A-1600V voltage 1600V
current 500A control method single phase
net weight 1.44kg packing size 140*68*68
Brand Name OEM Model Number MTC500A-1600V
Place of Origin China
High Light 500A Thyristor module1600V Thyristor moduleSingle Phase scr module
Thyristor Module MTC200-500 Power Electronics Semiconductor MTC500A-1600V
Thyristor module MTC500-16 SCR module
characteristic:
■ Production workshop Ten thousand level dust-free workshop
■ Full crimping structure, excellent temperature characteristics and power circulation capability
■ Fully automatic vacuum silicon gel and epoxy double dispenser glue filling
■ Modules below 350A are forced air cooling, while modules above 500A can be either air cooling or water cooling
■ Chip and backplane electrical insulation AC voltage 2500VAC
■ High heat conductive packaging
MTC25A 20A 13A 100x80x50 120x125x135 with fan
MTC55A 44A 28A 100x80x50 120x125x135 with fan
MTC70A 56A 35A 115x100x80 120x125x135 with fan
MTC90A 72A 45A 115x100x80 120x125x135 with fan