China Higher Energy NMC EV Battery Pack CTS-144200 144V EV Battery System
  1. China Higher Energy NMC EV Battery Pack CTS-144200 144V EV Battery System
Higher Energy NMC EV Battery Pack CTS-144200 144V EV Battery System
  1. MOQ: 10 unit
  2. Price:
  3. Get Latest Price
Payment Terms T/T, Western Union, MoneyGram
Supply Ability 300 units per month
Delivery Time 15-20 working days
Packaging Details Wooden case and Carton case
Dimensions 1600mm x 191mm x 245mm
Weight Approx. 160KG
Energy 28.8kWh
Voltage 144v
Capacityn 200Ah
Application Electric car
Cycle life >2000 Cycles @ 1C 100% DOD
Yellow Black
Brand Name CTS
Model Number CTS-144200
Certification CE
Place of Origin Hunan,China
Product Specification
Payment Terms T/T, Western Union, MoneyGram Supply Ability 300 units per month
Delivery Time 15-20 working days Packaging Details Wooden case and Carton case
Dimensions 1600mm x 191mm x 245mm Weight Approx. 160KG
Energy 28.8kWh Voltage 144v
Capacityn 200Ah Application Electric car
Cycle life >2000 Cycles @ 1C 100% DOD Yellow Black
Brand Name CTS Model Number CTS-144200
Certification CE Place of Origin Hunan,China
High Light NMC EV Battery PackCTS-144200 EV Battery Pack144V EV Battery System
Electric Car Lifepo4 Battery Pack 144V 200Ah With Suitable BMS And Case
Features:
1. High Power: Higher charge and discharge rates for better performance and efficiency.
2. Higher Usable Energy: Wide SOC (state of charge) range enables greater battery utilization.
4. Excellent Safety: Superior abuse tolerance compared to metal oxide lithium ion chemistries.
Specifications:
144V 200Ah lithium NMC battery pack
Mechanical
Cell & Method
NMC/ Li(NiCoMn)O2, 40S5P
Dimension(L*W*H)
1600mm x 191mm x 245mm ( Can be adjustment )
Weight
Approxi 160KG
Electrical Characteristics
Rated Capacity
200Ah
Min Capacity
200Ah
High Rate Discharge Capacity
> 90% Rated Capacity
Discharge Capacity @ -20℃(-4℉)
> 70% Rated Capacity
Norminal Voltage
144V
Energy
28.8 kWh
Internal Impedance(@ 1000Hz.)
≤25 mΩ
Cycle Life
>2000 Cycles @ 1C 100% DOD
Months Self Discharge
≤ 5% @ 25℃(77℉)
Efficiency of Charge
100% @ 1/3C
Efficiency of Disharge
95% @1C
Standard Charge
Max Charge Voltage
168V
Charge Current
1/2C, 100A
Max Charge Current
200A
Standard Discharge
Standard discharge Current
200A
Max Discharge Current
3C, 600A
Discharge Cut-off Voltage
110V
Environmental
Charge Temperature
0 ℃ to 45℃(32℉ to 113℉) @ 65±20%Relative Humidity
Discharge Temperature
-20℃ to 60℃(-4℉ to 140℉) @ 65±20%Relative Humidity
Storage Temperature
≤ 1 Month, -20℃ to 60℃(-4℉ to 140℉) @ 65±20%Relative Humidity
≤ 6 Month, -20℃ to 30℃(-4℉ to 80℉) @ 65±20%Relative Humidity