China AC110V/230V 3 Phase Portable EV Charger with CE Certification and WiFi APP
  1. China AC110V/230V 3 Phase Portable EV Charger with CE Certification and WiFi APP
AC110V/230V 3 Phase Portable EV Charger with CE Certification and WiFi APP
  1. MOQ: 1
  2. Price:
  3. Get Latest Price
Payment Terms L/C,D/P,T/T,Western Union
Supply Ability 10000pcs/month
Delivery Time 5-8days
Packaging Details Box
Key Feature 2.4 Inch LCE Sreen
WIFI 2.5GHz
Protection IP67
Cable Colour Black Or Customization
Brand Name ANS
Model Number 11KW
Certification CE
Place of Origin China
Product Specification
Payment Terms L/C,D/P,T/T,Western Union Supply Ability 10000pcs/month
Delivery Time 5-8days Packaging Details Box
Key Feature 2.4 Inch LCE Sreen WIFI 2.5GHz
Protection IP67 Cable Colour Black Or Customization
Brand Name ANS Model Number 11KW
Certification CE Place of Origin China
Type2 AC110V/230V Portable EV Charger with WiFi APP Control
This high-performance 11kW portable EV charger delivers reliable charging with advanced features for home and on-the-go use, featuring WiFi/Bluetooth control and IP67 protection rating.
Key Features
  • Date and time tracking with charging history (up to 30 records)
  • Multi-national language selection
  • Adjustable current from 6A to 16A in 1A increments
  • Scheduled charging appointments (weekly/time-based)
  • Auto screen/LED shutoff based on timer settings
  • APP remote control via Bluetooth and WiFi (2.4GHz)
  • Multiple charging modes (RFID/APP/Password/Plug and Play)
  • Advanced load control with adjustable phase number and current (ModBus TCP)
Technical Specifications
Product Model EVB03B
Input/Output Voltage AC 110V/230V
Input Frequency 50/60Hz
Max. Output Power 1-Phase up to 3.7kW (@230V 16A)
Max. Output Current 16A for 1-Phase
Standard IEC 62752:2016/COR1:2019
Certification CE, RoHS
Protection Features
  • Over-voltage protection
  • Under-voltage protection
  • Overload protection
  • Short circuit protection
  • Leakage protection
  • Over-temperature protection
  • Lightning protection
Functionality & Accessories
  • LED indicators
  • 2.4-inch LED screen
  • Type B RCD (AC 30mA+DC 6mA)
  • Current adjustment
  • Relay adhesion detection
  • RFID management
  • WiFi/Bluetooth (WiFi 2.4GHz)
Environmental Specifications
  • IP67 protection rating
  • Operating temperature: -30℃ to 55℃
  • Relative humidity ≤95%RH
  • Operating elevation limit ≤2000m
  • Natural air cooling
  • Standby power consumption <3W
Physical Parameters
  • 5m charging cable (standard)
  • Control box dimensions: 200*90*52mm (H*W*D)
  • Weight ≤3kg
  • Black color (customizable)
  • PC material (flame retardant, UV resistant)
Product Images
Portable EV Charger front view
Portable EV Charger side view
Portable EV Charger in use
Portable EV Charger control panel
Additional Information
Brand Name ANS
Model Number EVB03B
MOQ 1
Packaging Details 15.7*15*3.15(in)
Payment Terms L/C, T/T, Western Union
Supply Ability 100,000 PCS/month
Product Highlights
  • 3kW Portable EV Charger
  • AC110V/230V Electric Vehicle Charger
  • WiFi 2.4GHz EV Charging Cable