China Excavator Main Pump Excavator Spare Parts 3F3055053 890001691 20T-60-00400
  1. China Excavator Main Pump Excavator Spare Parts 3F3055053 890001691 20T-60-00400
  2. China Excavator Main Pump Excavator Spare Parts 3F3055053 890001691 20T-60-00400
  3. China Excavator Main Pump Excavator Spare Parts 3F3055053 890001691 20T-60-00400
Excavator Main Pump Excavator Spare Parts 3F3055053 890001691 20T-60-00400
  1. MOQ: 1 PCS
  2. Price: Negotiable
  3. Get Latest Price
CertifiCATEion CE
Payment Terms L/C, D/A, D/P, T/T, Western Union, MoneyGram
Supply Ability 500 Pieces/Month
Delivery Time 7-10Days
Packaging Details Standard packing,Wooden Box
Product Name Excavator Main Pump
Machine Model PC35R-8 PC40-5 PC50UU-1
Part Number 3F3055053 890001691 20T-60-00400
AppliCATEion Excavator
Power Source Hydraulic
Brand Name Huilian
Model Number PC35R-8 PC40-5 PC50UU-1
Place of Origin China
Product Specification
CertifiCATEion CE Payment Terms L/C, D/A, D/P, T/T, Western Union, MoneyGram
Supply Ability 500 Pieces/Month Delivery Time 7-10Days
Packaging Details Standard packing,Wooden Box Product Name Excavator Main Pump
Machine Model PC35R-8 PC40-5 PC50UU-1 Part Number 3F3055053 890001691 20T-60-00400
AppliCATEion Excavator Power Source Hydraulic
Model Number PC35R-8 PC40-5 PC50UU-1 Place of Origin China
Product Description
Product Name Excavator Hydraulic Pump
Brand Huilian
Packing Size 84*38*49
Pressure Standard, High Pressure
List of spare parts
# Part No Part Name Qty. Price request
1 708-1T-00142 PUMP ASSY 1
1 708-1T-00141 PUMP ASSY 1
1 708-1T-01122 PUMP SUB ASSY 1
1 708-1T-01121 PUMP SUB ASSY 1
1 (*708-1T-04211) CASE SUB ASSY 1
1   CASE,PUMP 1
2   Plug 3
3   CAM,ROCKER 1
4 01252-61250 Bolt 4
5 04020-00616 PIN,(DOWEL) 1
6 07000-11009 O-RING,(FOR DUAL TILT DOZER) 4
7 708-7T-51210 O-ring 1
8 (*708-1T-04320) Cap 1
8 (*708-1T-04221) CAP SUB ASSY 1
8   Cap 1
8   CAP,END 1
9   Plug 11
10 720-68-19610 Pin 1
11 (*708-1T-12131) Shaft 1
12 (*708-1T-11250) Bearing 1
13 (*708-1T-12310) Spacer 1
14 (*708-1T-11260) Bearing 1
15 (*708-1T-05010) SPACER KIT 1
15   SPACER? 1.6MM 1
15   SPACER? 1.7MM 1
15   SPACER? 1.8MM 1
15   SPACER? 1.9MM 1
15   SPACER? 2.0MM 1
15   SPACER? 2.1MM 1
15   SPACER? 2.2MM 1