| Payment Terms | T/T,Western Union |
| Supply Ability | 5000pcs/month |
| Delivery Time | 10-15 days or confirm |
| Packaging Details | Box package+ bubble or as customized |
| Lumen Efficiency | 100lm/w or as customized |
| Luminous Flux | 10000lm/15000lm/20000lm/30000lm |
| Color Temperature | 3000K/4000K/5000K/6500K |
| Power | 50W/100W/150W/200W/300W/600w |
| Working Temperature | -20°C to 50°C |
| Material | Aluminum Alloy \ Explosion-proof tempered glass |
| Ip Rating | IP65 |
| Warranty | 3 years |
| Power Factor | PF>0.95 |
| Frequency | 50/60Hz |
| Brand Name | Fins board, BOCAQ |
| Certification | CE,ROHS,FCC,PSE,CCC,ATEX, ISO9001,BSCI |
| Place of Origin | Chinese Mainland |
View Detail Information
Explore similar products
100W to 1000W IP66 Waterproof LED Modular Flood Light with Customizable Beam
IP66 Waterproof High Mast Flood Light with High-Efficiency SMD 3030 Chips and
500W IP65 Waterproof LED Modular Flood Light with Motion Detector for Outdoor
IP66 Waterproof 1200W-1500W High Power LED Modular Flood Light for Basketball
Product Specification
| Payment Terms | T/T,Western Union | Supply Ability | 5000pcs/month |
| Delivery Time | 10-15 days or confirm | Packaging Details | Box package+ bubble or as customized |
| Lumen Efficiency | 100lm/w or as customized | Luminous Flux | 10000lm/15000lm/20000lm/30000lm |
| Color Temperature | 3000K/4000K/5000K/6500K | Power | 50W/100W/150W/200W/300W/600w |
| Working Temperature | -20°C to 50°C | Material | Aluminum Alloy \ Explosion-proof tempered glass |
| Ip Rating | IP65 | Warranty | 3 years |
| Power Factor | PF>0.95 | Frequency | 50/60Hz |
| Brand Name | Fins board, BOCAQ | Certification | CE,ROHS,FCC,PSE,CCC,ATEX, ISO9001,BSCI |
| Place of Origin | Chinese Mainland | ||
| High Light | 600w LED Modular Flood Light ,IP65 LED Modular Flood Light ,600w modular led flood light | ||
| Product number | Model-100 |
| power | 50w to 600w |
| LED brand | Lumileds, Cree, OSRAM, Xuyu |
| Certification | 3C,CE.ROHS |
| Light effect (lm) | 120-140lm/W |
| Material | Alu+PC |
| Degree of protection | IP65 |
| Beam angle | 180*50°,60°,90°,120°. |
| Input voltage | AC85-265V |
| Power Factor | PF>0.95 |
| Product Size(L*W*H CM) | 34x22x15.6 |
| Product weight | 2.5KG |
![]()
Company Details
Business Type:
Manufacturer
Year Established:
2015
Total Annual:
5000000-10000000
Employee Number:
30~50
Ecer Certification:
Verified Supplier
Zhongshan Rong Fei Lighting Co., Ltd is located in Zhongshan Henglan, lighting capital central, we start metal accessories for lights since the year of 2011, and led lighting founded in 2015. The area is about 5000 square meters, with 50-60 workers now. Our main products are led industrial lighting,... Zhongshan Rong Fei Lighting Co., Ltd is located in Zhongshan Henglan, lighting capital central, we start metal accessories for lights since the year of 2011, and led lighting founded in 2015. The area is about 5000 square meters, with 50-60 workers now. Our main products are led industrial lighting,...
Get in touch with us
Leave a Message, we will call you back quickly!