| Packaging Details | Box package+ bubble or as customized |
| Delivery Time | 10-15 days or confirm |
| Payment Terms | T/T,Western Union |
| Supply Ability | 5000pcs/month |
| Voltage | AC100-277V |
| Lumen Efficiency | 100lm/w or as customized |
| LED | SMD3030 50pcs*3 |
| Mounting Type | Bracket Mount |
| Input Voltage | 100-277vac |
| Color Temperature | 5000K |
| Bean angle | 60°/151*81° |
| Waterproof | IP65 |
| Guarantee | 2 / 3 / 5 years |
| Power | 150w |
| Place of Origin | Chinese Mainland |
| Brand Name | Fins board, BOCAQ |
| Certification | CE,ROHS,FCC,PSE,CCC,ATEX, ISO9001,BSCI |
View Detail Information
Explore similar products
100W to 1000W IP66 Waterproof LED Modular Flood Light with Customizable Beam
IP66 Waterproof High Mast Flood Light with High-Efficiency SMD 3030 Chips and
500W IP65 Waterproof LED Modular Flood Light with Motion Detector for Outdoor
IP66 Waterproof 1200W-1500W High Power LED Modular Flood Light for Basketball
Product Specification
| Packaging Details | Box package+ bubble or as customized | Delivery Time | 10-15 days or confirm |
| Payment Terms | T/T,Western Union | Supply Ability | 5000pcs/month |
| Voltage | AC100-277V | Lumen Efficiency | 100lm/w or as customized |
| LED | SMD3030 50pcs*3 | Mounting Type | Bracket Mount |
| Input Voltage | 100-277vac | Color Temperature | 5000K |
| Bean angle | 60°/151*81° | Waterproof | IP65 |
| Guarantee | 2 / 3 / 5 years | Power | 150w |
| Place of Origin | Chinese Mainland | Brand Name | Fins board, BOCAQ |
| Certification | CE,ROHS,FCC,PSE,CCC,ATEX, ISO9001,BSCI | ||
| High Light | Waterproof LED Modular Flood Light ,100lm LED Modular Flood Light ,150W waterproof outdoor led flood lights | ||
150W Modular LED Flood Light can be used in various outdoor lighting applications.
Outdoor sports lighting: 150W LED flood light can provide bright and uniform lighting for outdoor sports fields such as football, basketball, tennis courts, and volleyball courts.
Parking lot lighting: These LED flood lights can provide bright and uniform lighting for the parking lot, ensuring that the area is well-lit and safe for pedestrians and vehicles.
Billboard Lighting: 150W LED flood light can be used to illuminate billboards and outdoor signs, making them more conspicuous and attracting more attention.
Building Facades and Landscaping: These lights can also be used to enhance the architectural character of a building and accentuate the beauty of the outdoor landscape.
| Product number | Model-150 |
| power | 150W |
| LED brand | Lumileds, Cree, OSRAM, Xuyu |
| Certification | 3C,CE.ROHS |
| Light effect (lm) | 120-140lm/W |
| Material | Alu+PC |
| Degree of protection | IP65 |
| Beam angle | 180*50°,60°,90°,120° |
| Input voltage | AC85-265V |
| Power Factor | PF>0.95 |
| Product Size(L*W*H CM) | 34x22x23.6 |
| Product weight | 3.4KG |
![]()
![]()
![]()
![]()
Company Details
Business Type:
Manufacturer
Year Established:
2015
Total Annual:
5000000-10000000
Employee Number:
30~50
Ecer Certification:
Verified Supplier
Zhongshan Rong Fei Lighting Co., Ltd is located in Zhongshan Henglan, lighting capital central, we start metal accessories for lights since the year of 2011, and led lighting founded in 2015. The area is about 5000 square meters, with 50-60 workers now. Our main products are led industrial lighting,... Zhongshan Rong Fei Lighting Co., Ltd is located in Zhongshan Henglan, lighting capital central, we start metal accessories for lights since the year of 2011, and led lighting founded in 2015. The area is about 5000 square meters, with 50-60 workers now. Our main products are led industrial lighting,...
Get in touch with us
Leave a Message, we will call you back quickly!