| Packaging Details | Box package+ bubble or as customized |
| Delivery Time | 10-15 days or confirm |
| Payment Terms | T/T,Western Union |
| Supply Ability | 5000pcs/month |
| Input Voltage | AC100-277V |
| Dimmable | Yes |
| Lumen Efficiency | 100lm/w or as customized |
| Cri | Ra>80 |
| Waterproof | IP65 |
| Color Temperature | 3000K/4000K/5000K/5700K |
| Material | Die-cast Aluminum |
| Power | 100W/150W/200W/300W/400W |
| Application | Outdoor lighting |
| Lifespan | 50,000 hours |
| Frequency | 50/60Hz |
| Place of Origin | Chinese Mainland |
| Brand Name | Fins board, BOCAQ |
| Certification | CE,ROHS,FCC,PSE,CCC,ATEX, ISO9001,BSCI |
View Detail Information
Explore similar products
100W to 1000W IP66 Waterproof LED Modular Flood Light with Customizable Beam
IP66 Waterproof High Mast Flood Light with High-Efficiency SMD 3030 Chips and
500W IP65 Waterproof LED Modular Flood Light with Motion Detector for Outdoor
IP66 Waterproof 1200W-1500W High Power LED Modular Flood Light for Basketball
Product Specification
| Packaging Details | Box package+ bubble or as customized | Delivery Time | 10-15 days or confirm |
| Payment Terms | T/T,Western Union | Supply Ability | 5000pcs/month |
| Input Voltage | AC100-277V | Dimmable | Yes |
| Lumen Efficiency | 100lm/w or as customized | Cri | Ra>80 |
| Waterproof | IP65 | Color Temperature | 3000K/4000K/5000K/5700K |
| Material | Die-cast Aluminum | Power | 100W/150W/200W/300W/400W |
| Application | Outdoor lighting | Lifespan | 50,000 hours |
| Frequency | 50/60Hz | Place of Origin | Chinese Mainland |
| Brand Name | Fins board, BOCAQ | Certification | CE,ROHS,FCC,PSE,CCC,ATEX, ISO9001,BSCI |
| High Light | 12v 100W motion detector flood light ,5700K motion detector flood light ,5700K 12v led flood lights | ||
1. 50W per module, available for 50W-1000W
2. High quality aluminium, professionally processing, high corrosion resistance
3. ≥IP65 rated for water and moisture resistance
4. High Quality Led Chips
5. Different Lens with Different Beam Angle for Options
6. Available for Different Led Chip Brand
7. 60° 90° 120° Lens to meet different angle requirements
8. Widely use in Sport lighting, high mast lighting, billboards, construction sites, railway stations, garden squares, tunnels, various indoor and outdoor lighting place
| Product number | Led Motion Detector Flood Light |
| Power | 100W |
| LED brand | Lumileds, Cree, OSRAM, Xuyu |
| Certification | 3C,CE.ROHS |
| Light effect (lm) | 120-140lm/W |
| Material | Aluminum+PC |
| Degree of protection | IP65 |
| Beam angle | 8°20°40°60°90°,Polarization50° |
| Input voltage | AC85-265V |
| Power Factor | PF>0.95 |
| Product Size | 58x13.8x12.(L*W*H CM) |
![]()
![]()
![]()
Company Details
Business Type:
Manufacturer
Year Established:
2015
Total Annual:
5000000-10000000
Employee Number:
30~50
Ecer Certification:
Verified Supplier
Zhongshan Rong Fei Lighting Co., Ltd is located in Zhongshan Henglan, lighting capital central, we start metal accessories for lights since the year of 2011, and led lighting founded in 2015. The area is about 5000 square meters, with 50-60 workers now. Our main products are led industrial lighting,... Zhongshan Rong Fei Lighting Co., Ltd is located in Zhongshan Henglan, lighting capital central, we start metal accessories for lights since the year of 2011, and led lighting founded in 2015. The area is about 5000 square meters, with 50-60 workers now. Our main products are led industrial lighting,...
Get in touch with us
Leave a Message, we will call you back quickly!