| Packaging Details | Box package+ bubble or as customized |
| Delivery Time | 25-30days or confirm |
| Payment Terms | T/T,Western Union |
| Supply Ability | 5000pcs/month |
| Led Chip | 2PCS LED 45mil Bridgelux chip |
| Type | Street Light |
| Interface Size | Dia. 60mm |
| Keyword | led street light |
| Principle | LED |
| Lumen Output | 3600-4000Lm |
| Input Voltage | AC85-265V |
| Lamp Body Material | Aluminum housing |
| Package Type | Color Carton Box / White Box / OEM |
| Lifespan | ≥50,000 hours |
| Light Souce | LED |
| Protection | ip65 waterproof |
| Light Source | LED |
| Driver Type | constant-current LED driver |
| Beam Angel | 135*70° |
| Place of Origin | Chinese Mainland |
| Brand Name | Fins board, BOCAQ |
| Certification | CE,ROHS,FCC,PSE,CCC,ATEX, ISO9001,BSCI |
View Detail Information
Explore similar products
IP66 Waterproof High Brightness LED Street Light 150W-240W for Outdoor Road
Waterproof IP66 LED Street Light 150W for Highway and Outdoor Project Lighting
High Lumens IP66 Waterproof LED Street Light with Adjustable Color Temperature
IP66 Waterproof LED Street Light with 3000-6500K Color Temperature and High
Product Specification
| Packaging Details | Box package+ bubble or as customized | Delivery Time | 25-30days or confirm |
| Payment Terms | T/T,Western Union | Supply Ability | 5000pcs/month |
| Led Chip | 2PCS LED 45mil Bridgelux chip | Type | Street Light |
| Interface Size | Dia. 60mm | Keyword | led street light |
| Principle | LED | Lumen Output | 3600-4000Lm |
| Input Voltage | AC85-265V | Lamp Body Material | Aluminum housing |
| Package Type | Color Carton Box / White Box / OEM | Lifespan | ≥50,000 hours |
| Light Souce | LED | Protection | ip65 waterproof |
| Light Source | LED | Driver Type | constant-current LED driver |
| Beam Angel | 135*70° | Place of Origin | Chinese Mainland |
| Brand Name | Fins board, BOCAQ | Certification | CE,ROHS,FCC,PSE,CCC,ATEX, ISO9001,BSCI |
| High Light | SMD cobra head street light ,4000Lm cobra head street light ,Cobra Head led street light fixture | ||
| duct Name | 150W LED Street Light |
| LED Chip | SMD 3030 5050 (High Efficiency) |
| Input Voltage | AC 85-264V 50/60Hz |
| Luminous Flux | 2,2500LM |
| Luminous Efficiency | 150LM/W |
| Color Temperature | 3000K - 6500K |
| IP Rated | IP66 |
| Power Factor | > 0.95 |
| Body Materials | Aluminium |
| Workingg Temp | -40℃ - +60℃ |
| Warranty | 3 years |
| Certificate | ISO9001, CE,RoHs,IP66 |
| Applications | Road, expressways, parks, plazas and villas |
![]()
Company Details
Business Type:
Manufacturer
Year Established:
2015
Total Annual:
5000000-10000000
Employee Number:
30~50
Ecer Certification:
Verified Supplier
Zhongshan Rong Fei Lighting Co., Ltd is located in Zhongshan Henglan, lighting capital central, we start metal accessories for lights since the year of 2011, and led lighting founded in 2015. The area is about 5000 square meters, with 50-60 workers now. Our main products are led industrial lighting,... Zhongshan Rong Fei Lighting Co., Ltd is located in Zhongshan Henglan, lighting capital central, we start metal accessories for lights since the year of 2011, and led lighting founded in 2015. The area is about 5000 square meters, with 50-60 workers now. Our main products are led industrial lighting,...
Get in touch with us
Leave a Message, we will call you back quickly!