| Packaging Details | Box package+ bubble or as customized |
| Delivery Time | 25-30days or confirm |
| Payment Terms | T/T,Western Union |
| Supply Ability | 5000pcs/month |
| Warranty | 3-5 years |
| Lens | High transmittance organosilicon |
| Efficiency | 100LPW(Standard Version) |
| Packing Dimensions | 575mm×290mm×280mm |
| Lamp Lumen | 9500lm |
| Lumen | 90Lm/w |
| Power Supply | AC |
| Operating Temperature | -20+55 °C |
| Driver Brand | CE, CB, TUV, SAA, UL listed driver |
| Lifespan | ≥50000 hours |
| Key Word | COB LED stree light |
| Colour Temperature | 2700-7000K |
| Installation Height | 4-8m 6-10m |
| Lamp Body Material | Die Casting Aluminum |
| Luminous Efficiency | 115Lm/W |
| Place of Origin | Chinese Mainland |
| Brand Name | Fins board, BOCAQ |
| Certification | CE,ROHS,FCC,PSE,CCC,ATEX, ISO9001,BSCI |
View Detail Information
Explore similar products
IP66 Waterproof High Brightness LED Street Light 150W-240W for Outdoor Road
Waterproof IP66 LED Street Light 150W for Highway and Outdoor Project Lighting
High Lumens IP66 Waterproof LED Street Light with Adjustable Color Temperature
IP66 Waterproof LED Street Light with 3000-6500K Color Temperature and High
Product Specification
| Packaging Details | Box package+ bubble or as customized | Delivery Time | 25-30days or confirm |
| Payment Terms | T/T,Western Union | Supply Ability | 5000pcs/month |
| Warranty | 3-5 years | Lens | High transmittance organosilicon |
| Efficiency | 100LPW(Standard Version) | Packing Dimensions | 575mm×290mm×280mm |
| Lamp Lumen | 9500lm | Lumen | 90Lm/w |
| Power Supply | AC | Operating Temperature | -20+55 °C |
| Driver Brand | CE, CB, TUV, SAA, UL listed driver | Lifespan | ≥50000 hours |
| Key Word | COB LED stree light | Colour Temperature | 2700-7000K |
| Installation Height | 4-8m 6-10m | Lamp Body Material | Die Casting Aluminum |
| Luminous Efficiency | 115Lm/W | Place of Origin | Chinese Mainland |
| Brand Name | Fins board, BOCAQ | Certification | CE,ROHS,FCC,PSE,CCC,ATEX, ISO9001,BSCI |
| High Light | 130lm driveway street lights ,100lm driveway street lights ,Waterproof 100w street light | ||
Description
IP65-rated waterproof design, suitable for harsh climate environments. The body is made of die-cast aluminum and sprayed with anti-corrosion paint. It has the characteristics of anti-typhoon, high and low temperature resistance, and lightning protection. It is suitable for lighting needs in highways, urban expressways, bridges, tunnels and other places. The angle and brightness can be adjusted to meet different lighting needs. The product has the characteristics of high efficiency, environmental protection, energy saving, stability and reliability, and is a high-quality LED street light product.
| Parameter | Description |
| Luminous Efficacy | 100-130lm/w |
| Light Source | High-brightness SMD3030 |
| Body Material | Die-cast aluminum |
| Protection Rating | IP66 |
| Anti-corrosion Coating | Yes |
| Typhoon Resistance | Yes |
| High/Low Temperature Resistance | Yes |
| Lightning Protection | Yes |
| Application | Outdoor places such as roads, highways, parks, squares, and villas |
Company Details
Business Type:
Manufacturer
Year Established:
2015
Total Annual:
5000000-10000000
Employee Number:
30~50
Ecer Certification:
Verified Supplier
Zhongshan Rong Fei Lighting Co., Ltd is located in Zhongshan Henglan, lighting capital central, we start metal accessories for lights since the year of 2011, and led lighting founded in 2015. The area is about 5000 square meters, with 50-60 workers now. Our main products are led industrial lighting,... Zhongshan Rong Fei Lighting Co., Ltd is located in Zhongshan Henglan, lighting capital central, we start metal accessories for lights since the year of 2011, and led lighting founded in 2015. The area is about 5000 square meters, with 50-60 workers now. Our main products are led industrial lighting,...
Get in touch with us
Leave a Message, we will call you back quickly!