| Packaging Details | Box package+ bubble or as customized |
| Delivery Time | 25-30days or confirm |
| Payment Terms | T/T,Western Union |
| Supply Ability | 5000pcs/month |
| Hole Size | 62mm |
| Interface Size | Dia. 60mm |
| Led Chip | Bridgelux LED chip |
| Driver Brand | Constant current & Isolated Driver |
| Weight | 8kg |
| Single Gross Weight | 7.000 kg |
| Ip Grade | IP 66 |
| Led Light Source | Epistar |
| Lifetime | 35000h |
| Input Voltage | AC85-265V |
| Luminous Flux | 10000lm |
| Junction Temperature | <80℃ |
| Light Souce | LED |
| Ik Grade | IK10 |
| Operating Temp | -40℃~60℃ |
| Place of Origin | Chinese Mainland |
| Brand Name | Fins board, BOCAQ |
| Certification | CE,ROHS,FCC,PSE,CCC,ATEX, ISO9001,BSCI |
View Detail Information
Explore similar products
IP66 Waterproof High Brightness LED Street Light 150W-240W for Outdoor Road
Waterproof IP66 LED Street Light 150W for Highway and Outdoor Project Lighting
High Lumens IP66 Waterproof LED Street Light with Adjustable Color Temperature
IP66 Waterproof LED Street Light with 3000-6500K Color Temperature and High
Product Specification
| Packaging Details | Box package+ bubble or as customized | Delivery Time | 25-30days or confirm |
| Payment Terms | T/T,Western Union | Supply Ability | 5000pcs/month |
| Hole Size | 62mm | Interface Size | Dia. 60mm |
| Led Chip | Bridgelux LED chip | Driver Brand | Constant current & Isolated Driver |
| Weight | 8kg | Single Gross Weight | 7.000 kg |
| Ip Grade | IP 66 | Led Light Source | Epistar |
| Lifetime | 35000h | Input Voltage | AC85-265V |
| Luminous Flux | 10000lm | Junction Temperature | <80℃ |
| Light Souce | LED | Ik Grade | IK10 |
| Operating Temp | -40℃~60℃ | Place of Origin | Chinese Mainland |
| Brand Name | Fins board, BOCAQ | Certification | CE,ROHS,FCC,PSE,CCC,ATEX, ISO9001,BSCI |
| High Light | Customized 200w led flood light ,3000K 200w led flood light ,3000K led highway lights | ||
Features
Custom service
Customization of light sources and light effects: Customers can customize light sources and light effects according to their own needs to meet specific lighting needs and scene requirements.
Light body design and customization: customers can customize the shape, color, size and material of the light body according to their own needs, so as to adapt to different scenes and environments.
Installation and maintenance customization: Customers can customize installation and maintenance methods according to their own needs to reduce costs and improve efficiency.
| Parameter | Description |
| Power | 30W/50W/60W/100W/150W/200W |
| Light Source | High-brightness SMD3030 |
| Beam angle | 70*140° |
| Body Material | Die-cast aluminum |
| Protection Rating | IP66 |
| Color Temperature | 3000-6500K |
| Typhoon Resistance | Yes |
| High/Low Temperature Resistance | Yes |
| Lightning Protection | Yes |
| Application | Outdoor places such as roads, highways, parks, squares, and villas |
![]()
Company Details
Business Type:
Manufacturer
Year Established:
2015
Total Annual:
5000000-10000000
Employee Number:
30~50
Ecer Certification:
Verified Supplier
Zhongshan Rong Fei Lighting Co., Ltd is located in Zhongshan Henglan, lighting capital central, we start metal accessories for lights since the year of 2011, and led lighting founded in 2015. The area is about 5000 square meters, with 50-60 workers now. Our main products are led industrial lighting,... Zhongshan Rong Fei Lighting Co., Ltd is located in Zhongshan Henglan, lighting capital central, we start metal accessories for lights since the year of 2011, and led lighting founded in 2015. The area is about 5000 square meters, with 50-60 workers now. Our main products are led industrial lighting,...
Get in touch with us
Leave a Message, we will call you back quickly!