| Packaging Details | Box package+ bubble or as customized |
| Delivery Time | 10-15 days or confirm |
| Payment Terms | T/T,Western Union |
| Supply Ability | 5000pcs/month |
| Keywords | led explosion proof lamps |
| Power Factor | ≥0.95 |
| Luminous Flux | 13000-52000lm |
| Protection Level | IP65 |
| Color Temperature | 5500-6500K |
| Color Rendering Index | 80Ra |
| Corrosion protection level | WF2 |
| Power | Optional |
| Place of Origin | Chinese Mainland |
| Brand Name | Fins board, BOCAQ |
| Certification | CE,ROHS,FCC,PSE,CCC,ATEX, ISO9001,BSCI |
View Detail Information
Explore similar products
50W 100W 200W IP65 Corrosion Resistant LED Ex Proof Flood Light for Hazardous
SMD2835/3030 Explosion Proof LED Canopy Lighting with IP65 Protection and AC100
30W Ceiling Mounted IP66 Explosion Proof Lighting for Hazardous Locations
Industrial Convex Glass Explosion Proof LED Light with 120° Beam Angle IP66
Product Specification
| Packaging Details | Box package+ bubble or as customized | Delivery Time | 10-15 days or confirm |
| Payment Terms | T/T,Western Union | Supply Ability | 5000pcs/month |
| Keywords | led explosion proof lamps | Power Factor | ≥0.95 |
| Luminous Flux | 13000-52000lm | Protection Level | IP65 |
| Color Temperature | 5500-6500K | Color Rendering Index | 80Ra |
| Corrosion protection level | WF2 | Power | Optional |
| Place of Origin | Chinese Mainland | Brand Name | Fins board, BOCAQ |
| Certification | CE,ROHS,FCC,PSE,CCC,ATEX, ISO9001,BSCI | ||
| High Light | Industrial Explosion Proof Lighting Fixtures ,220V Explosion Proof Lighting Fixtures ,220V flameproof light fittings | ||
>>led explosion proof lamps application
◆ Suitable for zone 1 and zone 2 of explosive gas environment; suitable for zone 21 and zone 22 of combustible dust environment;
◆ Applicable to ⅡA, Ⅱ B, Ⅱ C explosive gas environment; suitable for the environment with temperature class T1~T6;
◆ Widely used in oil exploration, oil refining, chemical industry, storage, electric power, military industry and other dangerous environments and offshore oil platforms for normal lighting and emergency lighting.
>>high bay explosion proof lighting normal working conditions
◆ The altitude of the installation site does not exceed 2000m;
◆ The ambient temperature is -40°C~+40°C, and the average temperature within 24 hours does not exceed +35°C; the relative humidity of the surrounding air is not greater than 95% (+25°C)
◆ In a place without severe vibration, impact and shaking;
◆ Applicable to areas 1, 2, ⅡA, Ⅱ B, Ⅱ C and T1~T6 groups explosive gas environment or combustible dust place;
| Product Model | Explosion proof street light |
| Protection Level | IP65 |
| Corrosion Protection Level | WF2 |
| Power | AC220V 50Hz |
| Work Environment | Temperature: -40~40 ℃ |
| Power Factor | ≥0.95 |
| Color Temperature | 5500-6500K |
| Color Rendering Index | 80Ra |
| Luminous Flux | 6500-31200lm |
| Working Life | ≥50000H |
![]()
![]()
![]()
![]()
![]()
![]()
![]()
![]()
![]()
![]()
![]()
![]()
Company Details
Business Type:
Manufacturer
Year Established:
2015
Total Annual:
5000000-10000000
Employee Number:
30~50
Ecer Certification:
Verified Supplier
Zhongshan Rong Fei Lighting Co., Ltd is located in Zhongshan Henglan, lighting capital central, we start metal accessories for lights since the year of 2011, and led lighting founded in 2015. The area is about 5000 square meters, with 50-60 workers now. Our main products are led industrial lighting,... Zhongshan Rong Fei Lighting Co., Ltd is located in Zhongshan Henglan, lighting capital central, we start metal accessories for lights since the year of 2011, and led lighting founded in 2015. The area is about 5000 square meters, with 50-60 workers now. Our main products are led industrial lighting,...
Get in touch with us
Leave a Message, we will call you back quickly!