| Packaging Details | Box package+ bubble or as customized |
| Delivery Time | 10-15 days or confirm |
| Payment Terms | T/T,Western Union |
| Supply Ability | 5000pcs/month |
| Product Name | 500w LED sports light |
| Cri | Ra>80 |
| Led Light Source | SMD LED |
| Power | AC85-265V |
| Usage | Parking lots, squares, etc. |
| Features | Waterproof \ energy saving |
| Place of Origin | Chinese Mainland |
| Brand Name | Fins board, BOCAQ |
| Certification | CE,ROHS,FCC,PSE,CCC,ATEX, ISO9001,BSCI |
| Model Number | RFFL-10 |
View Detail Information
Explore similar products
1000W IP65 Waterproof LED Flood Light with Adjustable Beam Angle for Stadiums
1200W IP66 Waterproof LED Flood Light with Aluminum+PC Material for Stadium and
IP66 Waterproof LED Flood Lights 200W to 500W for Stadiums and Courts
Shoebox Light Ip66 Waterproof Stadium 200w 300w 400w 500w Module Led Flood Light
Product Specification
| Packaging Details | Box package+ bubble or as customized | Delivery Time | 10-15 days or confirm |
| Payment Terms | T/T,Western Union | Supply Ability | 5000pcs/month |
| Product Name | 500w LED sports light | Cri | Ra>80 |
| Led Light Source | SMD LED | Power | AC85-265V |
| Usage | Parking lots, squares, etc. | Features | Waterproof \ energy saving |
| Place of Origin | Chinese Mainland | Brand Name | Fins board, BOCAQ |
| Certification | CE,ROHS,FCC,PSE,CCC,ATEX, ISO9001,BSCI | Model Number | RFFL-10 |
| High Light | ODM LED Flood Light ,500w LED Flood Light ,500w outdoor led stadium lights | ||
The 500-watt LED stadium light is a high-power lighting equipment suitable for large outdoor stadiums and sports venues. This 500w led stadium light has evenly distributed light, is designed with a durable glass cover and aluminum alloy light body, has excellent waterproofness and durability, and is suitable for the lighting needs of different venues.
500-watt LED stadium lights are widely used in the lighting of large outdoor places such as stadiums, open-air sports fields, parking lots, docks, etc., providing high-brightness, high-efficiency lighting solutions that can meet the lighting needs of different venues.
| Model | LED Power | Size | Material | Input voltage |
|---|---|---|---|---|
| RFFL-10 | 500W | 320*280*225mm | Aluminum+ PC lens+ glass cover | AC85-265V |
| 1000W | 600*280*225mm |
| Name | 500w led stadium light |
|---|---|
| LED brand | Lumileds, Cree, OSRAM, Xuyu |
| certification | 3C,CE.ROHS |
| Light effect (lm) | 120lm/W |
| Material | Aluminum+PC |
| degree of protection | IP65 |
| Beam angle | 60°,90° |
| Input voltage | AC85-265V |
| Power Factor | PF>0.95 |
| Applicaiton | Sports venues, parking lots, squares, etc. |
![]()
![]()
![]()
![]()
![]()
![]()
![]()
![]()
![]()
Company Details
Business Type:
Manufacturer
Year Established:
2015
Total Annual:
5000000-10000000
Employee Number:
30~50
Ecer Certification:
Verified Supplier
Zhongshan Rong Fei Lighting Co., Ltd is located in Zhongshan Henglan, lighting capital central, we start metal accessories for lights since the year of 2011, and led lighting founded in 2015. The area is about 5000 square meters, with 50-60 workers now. Our main products are led industrial lighting,... Zhongshan Rong Fei Lighting Co., Ltd is located in Zhongshan Henglan, lighting capital central, we start metal accessories for lights since the year of 2011, and led lighting founded in 2015. The area is about 5000 square meters, with 50-60 workers now. Our main products are led industrial lighting,...
Get in touch with us
Leave a Message, we will call you back quickly!