| Packaging Details | Box package+ bubble or as customized |
| Delivery Time | 10-15 days or confirm |
| Payment Terms | T/T,Western Union |
| Supply Ability | 5000pcs/month |
| Support Dimmer | Yes |
| Body Material | Aluminum |
| Mounting Height | ≥18 |
| Working Temperature | -20℃~+45℃ 10%~90% R.H. |
| Work Frequency | 50/60 Hz |
| Led Power | 75w |
| Led Type | 3W/LED 3030 LED |
| Application | Seed Starting, BLOOM, VEG, Other |
| Usb Connect | DC5V/1A |
| Model | V300 |
| Ip Rank | IP20 |
| Avg. Power Draw | 136W |
| Warranty | 3 years |
| Frequency Range | 50-60Hz |
| Luminous Flux | 9047lm |
| Place of Origin | Chinese Mainland |
| Brand Name | Fins board, BOCAQ |
| Certification | CE,ROHS,FCC,PSE,CCC,ATEX, ISO9001,BSCI |
View Detail Information
Explore similar products
600W Full Spectrum LED Grow Light with Dimmable Function for Optimal Plant
400W Power Output Full Spectrum LED Grow Light with Adjustable Hanging Height
200W Full Spectrum Dimmable LED Grow Light T5 Greenhouse Lighting System for
10W 20W Full Spectrum LED Grow Light with IP67 Waterproof for All Plant Growth
Product Specification
| Packaging Details | Box package+ bubble or as customized | Delivery Time | 10-15 days or confirm |
| Payment Terms | T/T,Western Union | Supply Ability | 5000pcs/month |
| Support Dimmer | Yes | Body Material | Aluminum |
| Mounting Height | ≥18 | Working Temperature | -20℃~+45℃ 10%~90% R.H. |
| Work Frequency | 50/60 Hz | Led Power | 75w |
| Led Type | 3W/LED 3030 LED | Application | Seed Starting, BLOOM, VEG, Other |
| Usb Connect | DC5V/1A | Model | V300 |
| Ip Rank | IP20 | Avg. Power Draw | 136W |
| Warranty | 3 years | Frequency Range | 50-60Hz |
| Luminous Flux | 9047lm | Place of Origin | Chinese Mainland |
| Brand Name | Fins board, BOCAQ | Certification | CE,ROHS,FCC,PSE,CCC,ATEX, ISO9001,BSCI |
| High Light | 100w 5x5 grow light ,SMD3030 5x5 grow light ,100w indoor garden lights | ||
Product Description
Material: The housing of the indoor LED grow light is made of aluminum and PC (polycarbonate). Aluminum is a common choice for the body of a grow light because of its durability and excellent thermal performance, which helps dissipate the heat generated by the LEDs. PC is usually used in the lens or housing of grow lights because it has good light transmission while being lightweight and impact-resistant.
product Information
| SMD3030 | Full Spectrum |
| Usage | Plant Growth |
| Features | Anti - PollutionWaterproof |
| Lighting Design | Color, Special Supplementary Lamp |
| Our Service | Our company has 7 years of product experience. We can make OEM, to make the required product and package. Delivery time is on time, quality has insurance. We have professional projector , which can provide technical consultation. |
Product Image
![]()
![]()
![]()
![]()
![]()
![]()
![]()
Company Details
Business Type:
Manufacturer
Year Established:
2015
Total Annual:
5000000-10000000
Employee Number:
30~50
Ecer Certification:
Verified Supplier
Zhongshan Rong Fei Lighting Co., Ltd is located in Zhongshan Henglan, lighting capital central, we start metal accessories for lights since the year of 2011, and led lighting founded in 2015. The area is about 5000 square meters, with 50-60 workers now. Our main products are led industrial lighting,... Zhongshan Rong Fei Lighting Co., Ltd is located in Zhongshan Henglan, lighting capital central, we start metal accessories for lights since the year of 2011, and led lighting founded in 2015. The area is about 5000 square meters, with 50-60 workers now. Our main products are led industrial lighting,...
Get in touch with us
Leave a Message, we will call you back quickly!