| Packaging Details | Box package+ bubble or as customized |
| Delivery Time | 25-30days or confirm |
| Payment Terms | T/T,Western Union |
| Supply Ability | 5000pcs/month |
| Item | Street Light Pole Led Highway Lighting |
| Housing | High heat-conductive Aluminum + PC lens |
| Lifetime | ≥50000h |
| Watts | 100W 150W 200W |
| Input | AC85-310V/AC100-277V/DC180-260V |
| Application | Outdoor,road,Highway,Parking Lot,Beach Volleyball,Roadway Garden,Square |
| LED Light Source | SMD2835/3030 |
| Size(mm) | 450*290*80 520*290*80 600*290*80 |
| Light Efficiency | 130-140lm/w |
| Model | XY-401 |
| Brand Name | Fins board, BOCAQ |
| Model Number | XY-401 |
| Certification | CE,ROHS,FCC,CCC, ISO9001,BSCI |
| Place of Origin | Guangdong, China |
View Detail Information
Explore similar products
IP66 Waterproof High Brightness LED Street Light 150W-240W for Outdoor Road
Waterproof IP66 LED Street Light 150W for Highway and Outdoor Project Lighting
High Lumens IP66 Waterproof LED Street Light with Adjustable Color Temperature
IP66 Waterproof LED Street Light with 3000-6500K Color Temperature and High
Product Specification
| Packaging Details | Box package+ bubble or as customized | Delivery Time | 25-30days or confirm |
| Payment Terms | T/T,Western Union | Supply Ability | 5000pcs/month |
| Item | Street Light Pole Led Highway Lighting | Housing | High heat-conductive Aluminum + PC lens |
| Lifetime | ≥50000h | Watts | 100W 150W 200W |
| Input | AC85-310V/AC100-277V/DC180-260V | Application | Outdoor,road,Highway,Parking Lot,Beach Volleyball,Roadway Garden,Square |
| LED Light Source | SMD2835/3030 | Size(mm) | 450*290*80 520*290*80 600*290*80 |
| Light Efficiency | 130-140lm/w | Model | XY-401 |
| Brand Name | Fins board, BOCAQ | Model Number | XY-401 |
| Certification | CE,ROHS,FCC,CCC, ISO9001,BSCI | Place of Origin | Guangdong, China |
| High Light | 100W Waterproof LED Street Light ,200W Waterproof LED Street Light ,150W Waterproof LED Street Light | ||
Product Overview
This IP65 LED street lights on highways is a high-quality lighting product designed for outdoor environments. This LED street light highway provides three power options of 100W, 150W and 200W, which can meet the lighting needs of different scenes. Made of aluminum alloy and PC materials, it can withstand bad weather and has a stylish appearance. Built-in high-efficiency SMD2835/3030 LED chip, with a light efficiency of up to 130 lm/W, it creates a bright and comfortable visual environment for you and provides the best highway lighting solutions.
Key features
Application scenarios
This IP65 waterproof LED street light is widely used in outdoor environments such as highways, parking lots, beach volleyball courts, road green belts, squares, etc. With excellent protection performance and excellent lighting effects, highway street lamp creates a safer and more comfortable environment experience for users. Whether it is day or night, LED highway lights can provide long-lasting and reliable lighting services.
| Brand Name | Rongfei |
| Model Number | XY-401 |
| Product name | IP65 Outdoor Led Street Light |
| Wattage | 100W/150W/200W |
| Lamp Body Material | Aluminum+ pc |
| LED Light Source | SMD2835/3030 |
| IP Grade | IP65 |
| Warranty | 2/3 years |
| Usage | Outdoor,Highway,Parking Lot,Beach Volleyball,Roadway Garden,Square |
| Voltage | AC85-310V/AC100-277V/DC180-260V |
| Lumens | 130-140LM/W |
| Lamp body Size | 450/520/600mm |
| Lifespan (hours) | 50000 |
| Working Time (hours) | 50000 |
| Lighting solutions service | Lighting and circuitry design, LitePro DLX layout, Project Installation |
| Size(mm) | 450*290*80 520*290*80 600*290*80 |
![]()
![]()
![]()
![]()
![]()
![]()
![]()
![]()
![]()
![]()
Company Details
Business Type:
Manufacturer
Year Established:
2015
Total Annual:
5000000-10000000
Employee Number:
30~50
Ecer Certification:
Verified Supplier
Zhongshan Rong Fei Lighting Co., Ltd is located in Zhongshan Henglan, lighting capital central, we start metal accessories for lights since the year of 2011, and led lighting founded in 2015. The area is about 5000 square meters, with 50-60 workers now. Our main products are led industrial lighting,... Zhongshan Rong Fei Lighting Co., Ltd is located in Zhongshan Henglan, lighting capital central, we start metal accessories for lights since the year of 2011, and led lighting founded in 2015. The area is about 5000 square meters, with 50-60 workers now. Our main products are led industrial lighting,...
Get in touch with us
Leave a Message, we will call you back quickly!