| Packaging Details | Box package+ bubble or as customized |
| Delivery Time | 25-30days or confirm |
| Payment Terms | T/T,Western Union |
| Supply Ability | 5000pcs/month |
| Working Temperture | -20~50℃ |
| Product Size | 530*460*180mm |
| Lifetime | 50,000 hours |
| Led | SMD2835/3030 960pcs |
| Life Time | 50000hrs |
| Color Temperature | 5000K |
| Lens Angle | 10°/30°/60°/90°/140*75° |
| Ip Grade | IP66 |
| Brand Name | Fins board, BOCAQ |
| Model Number | RFFL-20 |
| Certification | CE,ROHS,FCC,PSE,CCC |
| Place of Origin | Chinese Mainland |
View Detail Information
Explore similar products
400W 600W 1000W LED Stadium Lighting IP66 Waterproof Aluminum Tempered Glass
1000W IP66 SMD 3030 LED Stadium Light High Bay Light for Football and Basketball
2000W Waterproof IP66 LED Stadium Lighting with Cree Chip for Arena Flood Lights
7000K 200W IP65 LED Stadium Lighting and Sports Lighting Fixtures for Baseball
Product Specification
| Packaging Details | Box package+ bubble or as customized | Delivery Time | 25-30days or confirm |
| Payment Terms | T/T,Western Union | Supply Ability | 5000pcs/month |
| Working Temperture | -20~50℃ | Product Size | 530*460*180mm |
| Lifetime | 50,000 hours | Led | SMD2835/3030 960pcs |
| Life Time | 50000hrs | Color Temperature | 5000K |
| Lens Angle | 10°/30°/60°/90°/140*75° | Ip Grade | IP66 |
| Brand Name | Fins board, BOCAQ | Model Number | RFFL-20 |
| Certification | CE,ROHS,FCC,PSE,CCC | Place of Origin | Chinese Mainland |
| High Light | Gymnasium Led Flood Lights ,IP66 Led Flood Lights ,5000K Led Flood Lights | ||
In the fast-paced modern sports events, high-quality lighting equipment plays a key role. With its excellent performance and reliability, the Outdoor Stadium Flood Light has become the preferred solution for outdoor sports venue lighting.
This series of LED flood light for stadium adopts advanced SMD light source technology, with a luminous flux of up to 140,000 lumens, ensuring the entire venue is clear and bright. Users can choose a color temperature of 2700K to 6500K according to their needs to create the best visual experience. It is worth mentioning that this LED football stadium lights is equipped with IP66 protection, which can withstand harsh weather conditions and can work stably for a long time even in outdoor environments.
In addition to excellent lighting performance, this product is also far ahead of traditional lighting in terms of energy efficiency and service life. Compared with traditional solutions, it can save up to 80% of electricity bills, and has a service life of up to 50,000 hours, which greatly reduces maintenance costs.
Whether it is a professional sports event, fitness training or mass night activities, Outdoor Gymnasium football pitch led flood lights can provide the perfect lighting solution to create a safe and comfortable environment for participants and spectators. Our professional team of engineers is always on call to customize the best outdoor lighting solution for you.
| Product Name | Ip65 Stadium Flood Light High Mast Led Flood Light |
| Lamp power | 500-600W |
| Material | Aluminum+ pc |
| LED Light Source | SMD2835/3030 960pcs |
| Beam angle | 10°(3737),15° (3535),30°,45°,60° (3030/2835) |
| IP Grade | IP66 |
| Voltage | AC100-270V |
| Guarantee | 3/5 years warrant |
| Size | 530*460*180mm |
| Appplications | Tunnel/Farm/Basketball Court/Stadium |
![]()
![]()
![]()
![]()
![]()
![]()
![]()
![]()
![]()
![]()
Company Details
Business Type:
Manufacturer
Year Established:
2015
Total Annual:
5000000-10000000
Employee Number:
30~50
Ecer Certification:
Verified Supplier
Zhongshan Rong Fei Lighting Co., Ltd is located in Zhongshan Henglan, lighting capital central, we start metal accessories for lights since the year of 2011, and led lighting founded in 2015. The area is about 5000 square meters, with 50-60 workers now. Our main products are led industrial lighting,... Zhongshan Rong Fei Lighting Co., Ltd is located in Zhongshan Henglan, lighting capital central, we start metal accessories for lights since the year of 2011, and led lighting founded in 2015. The area is about 5000 square meters, with 50-60 workers now. Our main products are led industrial lighting,...
Get in touch with us
Leave a Message, we will call you back quickly!