| Item type | LED Street Light Die-casting Aluminum |
| Input Voltage(V) | AC110/240V |
| Ip rating | IP66 |
| Color Rendering Index(Ra) | 80 |
| Lamp Luminous Efficiency(lm/w) | 125lm/w |
| Light Source | SMD 2835 |
| Warranty | 2 years |
| Color Temperature | 3000-6500K |
| Beam angle | 70*140° |
| Usage | Highway,Garden,Road,Street,Courtyard,Community,etc. |
| Brand Name | Fins board, BOCAQ |
| Model Number | LST |
| Certification | CE,ROHS,FCC,PSE,CCC,ATEX, ISO9001,BSCI |
| Place of Origin | Chinese Mainland |
View Detail Information
Explore similar products
IP66 Waterproof High Brightness LED Street Light 150W-240W for Outdoor Road
Waterproof IP66 LED Street Light 150W for Highway and Outdoor Project Lighting
High Lumens IP66 Waterproof LED Street Light with Adjustable Color Temperature
IP66 Waterproof LED Street Light with 3000-6500K Color Temperature and High
Product Specification
| Item type | LED Street Light Die-casting Aluminum | Input Voltage(V) | AC110/240V |
| Ip rating | IP66 | Color Rendering Index(Ra) | 80 |
| Lamp Luminous Efficiency(lm/w) | 125lm/w | Light Source | SMD 2835 |
| Warranty | 2 years | Color Temperature | 3000-6500K |
| Beam angle | 70*140° | Usage | Highway,Garden,Road,Street,Courtyard,Community,etc. |
| Brand Name | Fins board, BOCAQ | Model Number | LST |
| Certification | CE,ROHS,FCC,PSE,CCC,ATEX, ISO9001,BSCI | Place of Origin | Chinese Mainland |
| High Light | IP65 Waterproof LED Street Light ,Die-casting Aluminum LED Street Light | ||
High-efficiency lighting: Adopts SMD 3030 LED chips, provides 130-150lm/w light efficiency, ensures high brightness and energy saving.
Excellent heat dissipation performance: The product has excellent heat dissipation design, uses aluminum alloy materials, effective conducts and dissipates heat , and ensures long-term stable operation of LED.
Waterproof and dustproof design: The IP65 protection level enables it to withstand various harsh weather conditions, such as rain, dust, etc., and is suitable for outdoor use. life exceeds 50,000 hours, reducing the cost of replacement and maintenance.
Corrosion-resistant material: Aluminum alloy material is used and the surface is coated with anti-corrosion powder to enhance the corrosion resistance and is suitable for various climate conditions.
Multiple power options: Provides different power options from 50W to 300W to meet different lighting needs.
Adjustable beam angle: The beam angle is 150°x80°, which can be adjusted as required to adapt to different lighting scenarios.
Intelligent control: Some models are equipped with light control sensors, which can automatically turn on or off according to to the surrounding light, achieving energy saving and convenience.
Easy installation: Designed With 180° adjustable mounting brackets and mounting accessories, the installation process is fast and easy.
Multi-scenario application:
| LED Light Source | SMD2835 |
| IP Grade | IP65 |
| Driver | AC110/240V |
| Beam angle | 70*140° |
| Color Temperature | 3000-6500K |
| Warranty | 2 years |
| Usage | Outdoor,Highway,Parking Lot,,Road,Garden,Square |
| LED Power | Size |
| 30W | 350*110*55mm |
| 50W | 410*120*55mm |
| 100w | 475*140*65mm |
| 150W | 585*160*75mm |
| 200Ww | 685*175*75mm |
![]()
![]()
![]()
![]()
![]()
![]()
Company Details
Business Type:
Manufacturer
Year Established:
2015
Total Annual:
5000000-10000000
Employee Number:
30~50
Ecer Certification:
Verified Supplier
Zhongshan Rong Fei Lighting Co., Ltd is located in Zhongshan Henglan, lighting capital central, we start metal accessories for lights since the year of 2011, and led lighting founded in 2015. The area is about 5000 square meters, with 50-60 workers now. Our main products are led industrial lighting,... Zhongshan Rong Fei Lighting Co., Ltd is located in Zhongshan Henglan, lighting capital central, we start metal accessories for lights since the year of 2011, and led lighting founded in 2015. The area is about 5000 square meters, with 50-60 workers now. Our main products are led industrial lighting,...
Get in touch with us
Leave a Message, we will call you back quickly!