| Payment Terms | T/T, Western Union |
| Supply Ability | 20000pcs per month |
| Delivery Time | 5-35 working days |
| Packaging Details | Carton: 1. Fire Brand Packaging; 2. Neutral Packaging; 3. Customized Packaging (please contact our sales) |
| Turbo model | GT2056V |
| Part No. | 751243-5002S |
| OE No. | 14411-EB300 |
| Cooling System | Water-cooled |
| Shaft Wheel Materials | 42CrMo |
| Turbine Wheel Blade Material: | K418 |
| Compressor Wheel Materials | ZL201 |
| Bearing Housing Materials | Ductile iron HT200 |
| Brand Name | FIRE |
| Model Number | GT2056V |
| Certification | CE, ISO |
| Place of Origin | Fengcheng, China |
View Detail Information
Explore similar products
BV45 Turbocharger 14411-5X30A 53039880338 Nissan Navara Pathfinder With YD25 D40
TE0644 Turbocharger 406130-5007S 14201-96003 Nissan Construction,Various Others
GT2052V Turbocharger 14411-VS40A 769328-5001S Nissan Patrol 3.0 DI with ZD30DDTI
GT2056V Turbocharger 769708-5004S 14411-EC00B Nissan Pathfinder Navara DI With
Product Specification
| Payment Terms | T/T, Western Union | Supply Ability | 20000pcs per month |
| Delivery Time | 5-35 working days | Packaging Details | Carton: 1. Fire Brand Packaging; 2. Neutral Packaging; 3. Customized Packaging (please contact our sales) |
| Turbo model | GT2056V | Part No. | 751243-5002S |
| OE No. | 14411-EB300 | Cooling System | Water-cooled |
| Shaft Wheel Materials | 42CrMo | Turbine Wheel Blade Material: | K418 |
| Compressor Wheel Materials | ZL201 | Bearing Housing Materials | Ductile iron HT200 |
| Brand Name | FIRE | Model Number | GT2056V |
| Certification | CE, ISO | Place of Origin | Fengcheng, China |
| High Light | QW25 Turbocharger ,751243-5002S Turbocharger ,Nissan Pathfinder Turbocharger | ||
2005- Nissan Navara,Pathfinder GT2056V Turbocharger
Specifications:
| Turbo model: | GT2056V |
| Part No.: | 751243-5002S |
| OE No.: | 14411-EB300 |
| Shaft Wheel Material: | 42CrMo |
| Turbine Wheel Blade Material: | K418 |
| Compressor Wheel Material: | ZL201 |
| Bearing House Material: | Ductile iron HT200 |
| Turbine House Material: | Nodular Cast Iron |
| Cooling System: | Water-cooled |
| ENGINE: | QW25, QW25/YD25DDTi |
| Capacity: | 2.5L |
| KW: | 128 |
| Year: | 2005- |
| G.W: | 8.1KG |
| Size: | CM |
| Packaging: |
1. Fire Brand Packaging 2. Neutral Packaging 3. Customized Packaging |
It can replace:
| 751243-0002 | 751243-2 | 751243-9002 | 14411EB300 |
Applications: 2005- Nissan Navara 2.5 DI with QW25 (D40) Engine
2005- Nissan Pathfinder 2.5 DI with QW25 Engine
Other models:
| Turbo Model | Part No. | OE No. | Engines | Application | |
| TB2580 | 703605-5003S | 14411-G2407 | TD27T | 2001- Nissan Terrano TL18/Cabstar passenger car | |
| TD04L | 14411-7T605 | 49377-02605 | QD32TI | Nissan Navara Terrano Cabstar NS25,D22 Pickup | |
| BV45 | 53039880338 | 14411-5X30A | YD25 D40 | 2010- Nissan Navara Pathfinder | |
| BV39 | 54399880030 | 14411-00Q0F | K9K | 2005-12 Nissan/R---nault Fluence 1.5 dCi | |
| BV40 | 53039880373 | 14411-3XN3A | YD25DDTi | 2016-01 Nissan Murano NV350 | |
| BV45 | 53039880338 | 14411-5X30A | YD25 D40 | 2010- Nissan Navara Pathfinder |
![]()
![]()
![]()
![]()
![]()
![]()
![]()
![]()
![]()
![]()
![]()
FAQ:
Q: How long is the delivery time?
A: The normal production time is 25-35 days. If item is in stock, it can be sent within 5-7 days.
Q: What is the MOQ?
A: Different models have different MOQ. Please contact the salesperson for details.
Q: What are the trade terms?
A: Our trade term is EX-Work. We are responsible for delivering the goods to the customer's designated warehouse within China (Except for Ports where fees are charged).
Q: What are your terms of payment?
A: 40% deposit in advance, 60% balance before delivery.
Q: What is the materials you used?
A: We use the best materials K418.
Q: How long is the warranty period?
A: The warranty period is one year.
Q: What is the package used?
A: We only offer the Fire brand package and neutral package; If customized box needed, you have to communicate with the salesperson for the quantity and cost.
Tag: GT2056V Turbocharger , 14411-EB300, 2005- Nissan Navara,Pathfinder
Company Details
Business Type:
Manufacturer,Exporter
Year Established:
2001
Total Annual:
100-1000
Employee Number:
10~20
Ecer Certification:
Verified Supplier
FIRE was born out of passion - focusing on turbocharger production from 2001 to now. The sales of high-quality turbochargers have exceeded 1,500,000pcs. With advanced production technology, modern management and quality control, a large amount of technical research and development investment, the an... FIRE was born out of passion - focusing on turbocharger production from 2001 to now. The sales of high-quality turbochargers have exceeded 1,500,000pcs. With advanced production technology, modern management and quality control, a large amount of technical research and development investment, the an...
Get in touch with us
Leave a Message, we will call you back quickly!