
Chongqing gold mechnical and electrical equipment Co., Ltd
| Payment Terms | L/C,D/A,D/P,T/T,Western Union,MoneyGram |
| Supply Ability | 5 Set per 30 days |
| Delivery Time | 30days |
| Packaging Details | Standard Wooden Case |
| Name | Rapid Concrete Chloride Tester |
| Standard | JGJ206,JG/T494,JGJ/T322,JTST 236 |
| Operating Voltage | DC 3.6V |
| Measurement Accurac | <10% |
| Data storage capacity | > 100 |
| PC communication parameters | baud rate 2400 |
| Acquisition time | =<3min |
| Standby time | > 24 hr |
| Brand Name | GOLD |
| Model Number | GD-NJCL-C |
| Certification | ISO |
| Place of Origin | CHINA |
View Detail Information
Explore similar products
Temperature Uniformity Less Than 2 Degrees Celsius Concrete Rapid Freeze Thaw
Overall dimensions 1350×900×900 mm concrete rapid freeze thaw testing machine
Wenner Sensor Hardened Concrete Resistivity Tester with ASTM C1760
High precision ASTM C1202 Concrete Resist Chloride Ion Penetration Tester
Product Specification
| Payment Terms | L/C,D/A,D/P,T/T,Western Union,MoneyGram | Supply Ability | 5 Set per 30 days |
| Delivery Time | 30days | Packaging Details | Standard Wooden Case |
| Name | Rapid Concrete Chloride Tester | Standard | JGJ206,JG/T494,JGJ/T322,JTST 236 |
| Operating Voltage | DC 3.6V | Measurement Accurac | <10% |
| Data storage capacity | > 100 | PC communication parameters | baud rate 2400 |
| Acquisition time | =<3min | Standby time | > 24 hr |
| Brand Name | GOLD | Model Number | GD-NJCL-C |
| Certification | ISO | Place of Origin | CHINA |
Chloride ion is a critical factor in inducing reinforcement corrosion. To prevent premature reinforcement corrosion, chloride ion content in concrete raw materials must be strictly controlled. Our national standards mandate chloride ion testing for raw materials including sand, aggregate concrete, cement, admixtures, and mixing water to fundamentally prevent excessive chloride ion introduction.
This instrument employs the ISE (Ion Selective Electrode) method to rapidly test water-soluble chloride ion content in inorganic materials such as concrete, sand, cement, and mixing water at room temperature. Using professional software and anti-interference chemical reagents, it effectively prevents and controls premature concrete reinforcement corrosion.
| Parameter | Specification |
|---|---|
| Operating Voltage | DC 3.6V |
| Measurement Accuracy | <10% |
| Data Storage Capacity | > 100 records |
| PC Communication Parameters | Baud rate 2400 |
| Acquisition Time | ≤3 minutes |
| Standby Time | > 24 hours |
| Weight | 240 g |
| LCD Size | 128 * 128 pixels |
Test Indicators: Concentration of chloride ions, percentage of mass
Test Objects: Sea sand, ordinary sand, newly mixed concrete, hardened concrete, cement, stones, admixtures, concrete mixing water, and other water-soluble materials
The rapid concrete chloride tester utilizes the ISE (Ion Selective Electrode) method to quickly test chloride ion content in concrete, sandstone, admixtures, and other water-soluble materials. Operating within a chloride ion concentration range of 10⁻⁵ to 10⁻¹ mol/L, this method provides simple operation suitable for field detection with accurate, rapid results and automatic data processing.
Range: 0.0001% ~ 30.00% (Cl⁻), 10⁻⁵ ~ 10⁻¹ M (mol/L)
Accuracy: Reading ±10% (chloride ion)
Operating Temperature: 0°C ~ 40°C
Power: 3.6V adapter or lithium battery
Battery Life: 12 months (8 hours per day)
Company Details
Business Type:
Manufacturer,Exporter,Seller
Year Established:
2008
Ecer Certification:
Verified Supplier
Since 2008, Chongqing GOLD has developed 70 kinds of fire testing instruments and served many industries such as building materials, aviation, rails, IMO, wire & cable, safety protection, and so on. Quality and Certification:We always adhere to a strict quality control system, and all products ... Since 2008, Chongqing GOLD has developed 70 kinds of fire testing instruments and served many industries such as building materials, aviation, rails, IMO, wire & cable, safety protection, and so on. Quality and Certification:We always adhere to a strict quality control system, and all products ...
Get in touch with us
Leave a Message, we will call you back quickly!