| Payment Terms | L/C,T/T,paypal,cash |
| Supply Ability | 6000sets/Year |
| Delivery Time | 15days after make the payment |
| Packaging Details | In Bulk |
| Floating pipe diameter | 200mm-600mm |
| Handrail pipe diameter | 90mm-160mm |
| Stand pipe diameter | 110mm-125mm |
| Breeding area | 508-7165㎡ |
| Wave resistance | ≤6m |
| Life span | ≥25 years |
| Brand Name | Nanfengwang |
| Model Number | Nangfengwang |
| Certification | CE, ISO9001:2008 |
| Place of Origin | Guangdong, China |
View Detail Information
Explore similar products
Deep Sea Fish Farming Equipment HDPE Triangular Brackets Fish Cage with 1 Year
1 Year After-sales Service Round Floating Cage for Fish Made of PE Pipe
Floating Pipe 315mm HDPE Plastic Fish Farming Cage for Breeding Tilapia Fish in
Simple Circular Cage for Fish Culture in Freshwater Lake and Pond Farming
Product Specification
| Payment Terms | L/C,T/T,paypal,cash | Supply Ability | 6000sets/Year |
| Delivery Time | 15days after make the payment | Packaging Details | In Bulk |
| Floating pipe diameter | 200mm-600mm | Handrail pipe diameter | 90mm-160mm |
| Stand pipe diameter | 110mm-125mm | Breeding area | 508-7165㎡ |
| Wave resistance | ≤6m | Life span | ≥25 years |
| Brand Name | Nanfengwang | Model Number | Nangfengwang |
| Certification | CE, ISO9001:2008 | Place of Origin | Guangdong, China |
| High Light | floating water platform for resorts ,landscape sightseeing water platform ,leisure fish cage floating dock | ||
Beautiful practical floating sightseeing platform for lake, river and sea landscape construction. Smooth surface, safe guardrail optional, elegant appearance fits natural water scenery. It can greatly improve the grade of scenic spots and bring comfortable leisure experience to tourists.
We are the biggest manufacturer of HDPE fish cages in China, cooperate with the East China Sea Fisheries Research Institute, as the Chinese Academy of Sciences anti-wave cage manufacturing industry base.Also as Sun Yat-sen Mariner equipment manufacturing industry base, the first base, we draft the Chinese national standard for HDPE fish cages..Our fish cages can be in the sea or lake while lifetime is more than 25 years.
Now more and more people use our cage to breed fish for better fish quality.
HDPE round floating cage frame specificaitons
| Circumference(M) | Diameter of floating pipe(MM) | Diameter of handrail pipe(MM) | Diameter of stand pipe(MM) |
|---|---|---|---|
| 30 | 200mm | 90mm | 110mm |
| 40 | 200mm/250mm | 90mm/110mm | 110mm/125mm |
| 50 | 250mm | 110mm | 125mm |
| 60 | 250mm/315mm | 110mm | 125mm |
| 70 | 315mm | 110mm/125mm | 125mm |
| 80 | 315mm | 110mm/125mm | ... |
| 90 | 350mm | 125mm | ... |
| 100 | 350mm/400mm | 125mm | ... |
| 120 | 350mm/400mm | 125mm | ... |
| 150 | 350mm/400mm | 125mm | ... |
| 200 | 400mm | 125mm | ... |
HDPE square floating cage frame specificaitons
| Length*Width (m) | Diameter of the Floating Pipe (mm) | Diameter of the Handrail Pipe (mm) | Diameter of the Stand Pipe (mm) | Hole Diameter of the Bracket (mm) | Distance of the Brackets (m) |
|---|---|---|---|---|---|
| 2*2 | 200 | 90 | 110 | 200 | 2.0 |
| 3*3 | 200/250 | 90/110 | 110/125 | 200/250 | 2.0 |
| 4*4 | 200/250 | 90/110 | 110/125 | 200/250 | 2.0 |
| 5*5 | 200/250 | 90/110 | 110/125 | 200/250 | 2.0 |
| 6*6 | 200/250 | 90/110 | 110/125 | 200/250 | 2.0 |
| 7*7 | 250/300 | 110 | 125 | 250/300 | 2.0 |
| 8*8 | 300/350 | 110 | 125 | 300/350 | 2.0 |
| 9*9 | 300/350 | 110/125 | 125/– | 300/350 | 2.0/2.5 |
| 10*10 | 300/350 | 110/125 | 125/– | 300/350 | 2.0/2.5 |
| 12*12 | 300/350 | 110/125 | 125/– | 350/400 | 2.0/2.5 |
| 15*15 | 350/400 | 125 | 125/– | 350/400 | 2.5 |
| 20*20 | 450/500 | 140/160 | 125/– | 450/500 | 2.5/3.0 |
| 30*30 | 500/600 | 160 | 125/– | 500/600 | 3.0/3.5 |
| Parameter | Value |
|---|---|
| Circumference | 80m-300m |
| Floating pipe diameter | 355mm-500mm |
| Handrail pipe | 125mm-180mm |
| Stand pipe | Conjoined structure |
| Breeding area | 508-7165㎡ |
| Bracket distance | ≤1.71-3.5m |
| Wave resistance | ≤6m |
| Life span | ≥25 years |
Company Details
Business Type:
Manufacturer,Distributor/Wholesaler,Exporter
Year Established:
2009
Total Annual:
30000000-50000000
Employee Number:
500~1000
Ecer Certification:
Verified Supplier
Guangdong Nanfengwang Technology Co., Ltd. was established in 2009 and is located in Xiegang Town, Dongguan City. It covers an area of 50,000 square meters, has a registered capital of 102 million yuan, and has more than 500 employees. It is a professional general contractor of marine equipmen... Guangdong Nanfengwang Technology Co., Ltd. was established in 2009 and is located in Xiegang Town, Dongguan City. It covers an area of 50,000 square meters, has a registered capital of 102 million yuan, and has more than 500 employees. It is a professional general contractor of marine equipmen...
Get in touch with us
Leave a Message, we will call you back quickly!