China Single Chip Microcomputer High Frequency Battery Charger ESCH48V/65A 48v 65A
  1. China Single Chip Microcomputer High Frequency Battery Charger ESCH48V/65A 48v 65A
  2. China Single Chip Microcomputer High Frequency Battery Charger ESCH48V/65A 48v 65A
  3. China Single Chip Microcomputer High Frequency Battery Charger ESCH48V/65A 48v 65A
Single Chip Microcomputer High Frequency Battery Charger ESCH48V/65A 48v 65A
  1. MOQ: Negotiable
  2. Price: Negotiable
  3. Get Latest Price
Payment Terms Western Union, L/C, T/T
Supply Ability 500000pcs per month
Delivery Time 7 to 15days after order confirmation and deposit
Packaging Details Cartons, Standard wooden pallet
Type High Frequency Battery Charger
Application Forklift Truck
Model ESCH48V/65A
Technology Single Chip Microcomputer (SCM)
Max Output current 65A
Max output power 3965A
Dimension 386*169*360mm
Max efficiency 97%
Brand Name PROLAKER
Model Number ESCH48V/65A
Certification ISO9001,UL,CE,CEC
Place of Origin China
Product Specification
Payment Terms Western Union, L/C, T/T Supply Ability 500000pcs per month
Type High Frequency Battery Charger Application Forklift Truck
Model ESCH48V/65A Technology Single Chip Microcomputer (SCM)
Max Output current 65A Max output power 3965A
Dimension 386*169*360mm Max efficiency 97%
Brand Name PROLAKER Model Number ESCH48V/65A
Certification ISO9001,UL,CE,CEC Place of Origin China
High-Frequency Industrial Battery Charger
Application: Fork Lift(48v)
Model Name: ESCH48V/65A
Product Parameters
Model ESCH48V/65A
Dimensions (mm) Long * wide * high: 386*169*360 (mm)
Output maximum current (A) 65
Maximum power point (W) 4000
Input voltage (VAC) 380V±15% Three phase three wire +safe ground wire
Output voltage (VDC) Lead-acid battery:63V; VRLA:60V;(Customizable)
Applicable battery voltage 48V lead-acid battery pack, (Customizable, Lithium battery optional)
Maximum efficiency 97%
Output voltage regulation precision ±1%
Output current accuracy ±1%
Working temperature -30-45
Classes of seismic measure SAEJ1378
Cooling mode Airblast cooling
Over-temperature protection 75±5
Input under-voltage protection (VAC) <284~304
Output over-voltage protection (VDC) 65V±1
Output over-current protection (A) >110%*Maximum charge current
Product Specification
  • Wide range of AC input voltage, strong adaptability;
  • Improved thermal design, more uniform heat distribution;
  • The use of a more complete circuit board dust, moisture-proof treatment;
  • (high-frequency battery charger, high power battery charger)
Product Strength
  • Long life expectancy and proven in service record
  • Designed for use in harsh conditions
  • Smart modular design for simple and cost-effective
  • Highest efficiency, up to 97%