| Model | ESCH48V/65A |
| Technology | Single Chip Microcomputer (SCM) |
| Max Output current | 65A |
| Max output power | 3965A |
| Dimension | 386*169*360mm |
| Max efficiency | 97% |
| Brand Name | PROLAKER |
| Model Number | ESCH48V/65A |
| Certification | ISO9001,UL,CE,CEC |
| Place of Origin | China |
View Detail Information
Explore similar products
80A 48 Volt Electric Forklift Battery Charger , Industrial Battery And Charger
Electric Forklift Battery Charger 30A One Year Warranty CE ISO9001 Certification
CZB5C 65A 48V Forklift Battery Charger Automatic Silicon-Controlled Rectifier
35A 24 Volt Forklift Battery Charger High Frequency For Small Size Batteries
Product Specification
| Payment Terms | Western Union, L/C, T/T | Supply Ability | 500000pcs per month |
| Type | High Frequency Battery Charger | Application | Forklift Truck |
| Model | ESCH48V/65A | Technology | Single Chip Microcomputer (SCM) |
| Max Output current | 65A | Max output power | 3965A |
| Dimension | 386*169*360mm | Max efficiency | 97% |
| Brand Name | PROLAKER | Model Number | ESCH48V/65A |
| Certification | ISO9001,UL,CE,CEC | Place of Origin | China |
High-Frequency Industrial Battery Charger
Application: Fork Lift(48v)
Model Name: ESCH48V/65A
Product Parameters
| Model | ESCH48V/65A | |
| Dimensions (mm) | Long * wide * high: 386*169*360 (mm) | |
| Output maximum current (A) | 65 | |
| Maximum power point (W) | 4000 | |
| Input voltage (VAC) | 380V±15% Three phase three wire +safe ground wire | |
| Output voltage (VDC) | Lead-acid battery:63V; VRLA:60V;(Customizable) | |
| Applicable battery voltage | 48V lead-acid battery pack, (Customizable, Lithium battery optional) | |
| Maximum efficiency | 97% | |
| Output voltage regulation precision | ±1% | |
| Output current accuracy | ±1% | |
| Working temperature | -30℃~-45℃ | |
| Classes of seismic measure | SAEJ1378 | |
| Cooling mode | Airblast cooling | |
| Over-temperature protection | 75℃±5 | |
| Input under-voltage protection (VAC) | <284~304 | |
| Output over-voltage protection (VDC) | 65V±1 | |
| Output over-current protection (A) | >110%*Maximum charge current | |