| Payment Terms | L/C,D/A,D/P,T/T,Western Union,MoneyGram |
| Supply Ability | 8000 0000 |
| Delivery Time | 15-30 days/Negotiable |
| Packaging Details | Standard Export Carton & Customzied |
| Continuous Current(A) | about 110mA-550mA |
| Efficiency | 65%-73% |
| Torque | 1-180kgf.cm, 20/28/21/27(g.cm) |
| Type | Gear Motor |
| Usage | Boat, Car, Electric Bicycle, Fan, Home Appliance, Cosmetic Instrument, Smart Home |
| Warranty | 3 months ~ 1 year |
| Geared motor model | FT-36PGM555 |
| Gear box size | 36mm |
| Voltage | 1-24V |
| Speed | 1rpm-600rpm |
| Rotating speed | 5000/12000/6000/9000(rpm) |
| Rated voltage | 6v/12v/24v |
| Current | 45/90/21/43(mA) |
| Output | 0.88/2.96/1.12/2.2(w) |
| Name | DC Planetary Gear Motor |
| Model Number | FT-36PGM555 |
| Brand Name | FUTENG |
| Place of Origin | China |
| Certification | CE/ROHS/FCC/REACH/ISO14001/ ISO9001/ISO45001/IATF16949 |
View Detail Information
Explore similar products
Customized ф36mm 12V 24V High Efficiency Planetary Gear Motor with Large Torque
FT-36PGM555 12v 24 Volt Low Speed High Torque High Precision High Efficiency Sun
Manufacturers Wholesale 22mm Gear Motor 5V 12V 24V Low-noise DC Planetary Gear
36mm12V 24V 48V DC Gear Motor Household Intelligent Robot Motor Planetary
Product Specification
| Payment Terms | L/C,D/A,D/P,T/T,Western Union,MoneyGram | Supply Ability | 8000 0000 |
| Delivery Time | 15-30 days/Negotiable | Packaging Details | Standard Export Carton & Customzied |
| Continuous Current(A) | about 110mA-550mA | Efficiency | 65%-73% |
| Torque | 1-180kgf.cm, 20/28/21/27(g.cm) | Type | Gear Motor |
| Usage | Boat, Car, Electric Bicycle, Fan, Home Appliance, Cosmetic Instrument, Smart Home | Warranty | 3 months ~ 1 year |
| Geared motor model | FT-36PGM555 | Gear box size | 36mm |
| Voltage | 1-24V | Speed | 1rpm-600rpm |
| Rotating speed | 5000/12000/6000/9000(rpm) | Rated voltage | 6v/12v/24v |
| Current | 45/90/21/43(mA) | Output | 0.88/2.96/1.12/2.2(w) |
| Name | DC Planetary Gear Motor | Model Number | FT-36PGM555 |
| Brand Name | FUTENG | Place of Origin | China |
| Certification | CE/ROHS/FCC/REACH/ISO14001/ ISO9001/ISO45001/IATF16949 | ||
| High Light | 3v dc planetary gear motor ,3v planetary dc gear motor ,24v dc planetary gear motor | ||
|
Brand |
FUTENG |
|
Motor type |
Planetary motor |
|
Model number |
FT-36PGM555 |
|
Voltage |
12 / 24V |
|
Electric current |
12V 1.3A /24V 0.8A |
|
Power |
12V 16.5W / 24V 24W |
|
Torque |
0.2NM- 1.4 NM |
|
Rotating speed |
11-2160rpm |
|
Weight |
479g |
|
Shaft |
D6*25mm, D8*25mm |
|
Whether forward or reverse |
Yes |
|
Whether to adjust the speed |
Yes |
![]()
Company Details
Business Type:
Manufacturer
Year Established:
May 25th
Total Annual:
350 000 000-500 000 000
Employee Number:
200~500
Ecer Certification:
Verified Supplier
Dongguan Futeng Motor Co., Ltd. Registered Capital: 10 million yuan Industry: Manufacture of micro reduction motors- Manufacture of motors Main business: one-stop service including production, R&D, sales, and processing: processing micro-motors, gear motors, gearboxes, plastic, ha... Dongguan Futeng Motor Co., Ltd. Registered Capital: 10 million yuan Industry: Manufacture of micro reduction motors- Manufacture of motors Main business: one-stop service including production, R&D, sales, and processing: processing micro-motors, gear motors, gearboxes, plastic, ha...
Get in touch with us
Leave a Message, we will call you back quickly!