| Payment Terms | L/C,D/A,D/P,T/T,Western Union,MoneyGram |
| Supply Ability | 8000 0000 |
| Delivery Time | 15-30 days/Negotiable |
| Packaging Details | Standard Export Carton & Customzied |
| Continuous Current(A) | about 150-2500mA |
| Efficiency | 75-95% |
| Rated Power | 1-48w |
| Rated voltage | 3-48v, 12/3/24/5V |
| Speed Rpm | 2-500rpm |
| Torque | 1-83 kgf.cm, 2.1/2.8/3/4 |
| Type | Gear Motor |
| Usage | Boat, Car, Electric Bicycle, Fan, Home Appliance, Cosmetic Instrument, Smart Home |
| Warranty | 3 months ~ 1 year |
| Geared motor model | FT-22PGM2232 |
| Gear box size | 22mm |
| Rotating speed | 12000/12900/10200/5000(rpm) |
| Current | 20/35/45/96(mA) |
| Output | 0.2/0.25/0.35/0.52(w) |
| Name | DC Planetary Gear Motor |
| Model Number | FT-22PGM2232-177K |
| Brand Name | FUTENG |
| Place of Origin | China |
| Certification | CE/ROHS/FCC/REACH/ISO14001/ ISO9001/ISO45001/IATF16949 |
View Detail Information
Explore similar products
Customized ф36mm 12V 24V High Efficiency Planetary Gear Motor with Large Torque
FT-36PGM555 12v 24 Volt Low Speed High Torque High Precision High Efficiency Sun
Manufacturers Wholesale 22mm Gear Motor 5V 12V 24V Low-noise DC Planetary Gear
36mm12V 24V 48V DC Gear Motor Household Intelligent Robot Motor Planetary
Product Specification
| Payment Terms | L/C,D/A,D/P,T/T,Western Union,MoneyGram | Supply Ability | 8000 0000 |
| Delivery Time | 15-30 days/Negotiable | Packaging Details | Standard Export Carton & Customzied |
| Continuous Current(A) | about 150-2500mA | Efficiency | 75-95% |
| Rated Power | 1-48w | Rated voltage | 3-48v, 12/3/24/5V |
| Speed Rpm | 2-500rpm | Torque | 1-83 kgf.cm, 2.1/2.8/3/4 |
| Type | Gear Motor | Usage | Boat, Car, Electric Bicycle, Fan, Home Appliance, Cosmetic Instrument, Smart Home |
| Warranty | 3 months ~ 1 year | Geared motor model | FT-22PGM2232 |
| Gear box size | 22mm | Rotating speed | 12000/12900/10200/5000(rpm) |
| Current | 20/35/45/96(mA) | Output | 0.2/0.25/0.35/0.52(w) |
| Name | DC Planetary Gear Motor | Model Number | FT-22PGM2232-177K |
| Brand Name | FUTENG | Place of Origin | China |
| Certification | CE/ROHS/FCC/REACH/ISO14001/ ISO9001/ISO45001/IATF16949 | ||
| High Light | 24v dc planetary gear motor ,24v planetary dc gear motor ,5v dc planetary gear motor | ||
|
Gearbox Data:
|
|
|
|
Gear stages
|
1
|
|
|
Reduction ratio (K)
|
6
|
|
|
Gear box length L(mm)
|
12
|
|
|
Rated torque (kg·cm)
|
0.2
|
|
|
Instant torque (kg·cm)
|
0.6
|
|
|
Gearbox efficiency (%)
|
90%
|
|
Company Details
Business Type:
Manufacturer
Year Established:
May 25th
Total Annual:
350 000 000-500 000 000
Employee Number:
200~500
Ecer Certification:
Verified Supplier
Dongguan Futeng Motor Co., Ltd. Registered Capital: 10 million yuan Industry: Manufacture of micro reduction motors- Manufacture of motors Main business: one-stop service including production, R&D, sales, and processing: processing micro-motors, gear motors, gearboxes, plastic, ha... Dongguan Futeng Motor Co., Ltd. Registered Capital: 10 million yuan Industry: Manufacture of micro reduction motors- Manufacture of motors Main business: one-stop service including production, R&D, sales, and processing: processing micro-motors, gear motors, gearboxes, plastic, ha...
Get in touch with us
Leave a Message, we will call you back quickly!