| Payment Terms | L/C,D/A,D/P,T/T,Western Union,MoneyGram |
| Supply Ability | 8000 0000 |
| Delivery Time | 15-30 days/Negotiable |
| Packaging Details | Standard Export Carton & Customzied |
| Continuous Current(A) | about 110mA-5500mA |
| Efficiency | 48%-89% |
| Speed(RPM) | 1rpm-500rpm |
| Commutation | Brush |
| Construction | Permanent Magnet |
| Frame | 42 mm |
| Rated Power | 1-48w |
| Rated voltage | 3-24v, 12v/24v |
| Torque | 1-50kgf.cm, 160/295/230/170(g.cm) |
| Type | Gear Motor |
| Usage | Boat, Car, Electric Bicycle, Fan, Home Appliance, Cosmetic Instrument, Smart Home |
| Warranty | 3 months ~ 1 year |
| Geared motor model | FT-37RGM31ZY |
| Gear box size | 37mm |
| Rotating speed | 4500/8000/4500/6000(rpm) |
| Current | 250/550/100/120(mA) |
| Output | 9.7/44.4/10.8/18.5(w) |
| Name | DC Spur Gear Motor |
| Model Number | FT-37RGM31ZY |
| Brand Name | FUTENG |
| Place of Origin | China |
| Certification | CE/ROHS/FCC/REACH/ISO14001/ ISO9001/ISO45001/IATF16949 |
View Detail Information
Explore similar products
FT-37RGM31ZY DC3-24V Spur Gear Carbon Brushed Motor
FT-25RGM370 DC 3-24V Spur Gear Motor Carbon Brushed Electric Motor
Customization FT-25RGM370 DC 3-24V 2-500rpm Spur Gear Motor for Strongbox
Customization FT-25RGM370 DC 3-24V 3- 600rpm Silent High Torque Gear Motor
Product Specification
| Payment Terms | L/C,D/A,D/P,T/T,Western Union,MoneyGram | Supply Ability | 8000 0000 |
| Delivery Time | 15-30 days/Negotiable | Packaging Details | Standard Export Carton & Customzied |
| Continuous Current(A) | about 110mA-5500mA | Efficiency | 48%-89% |
| Speed(RPM) | 1rpm-500rpm | Commutation | Brush |
| Construction | Permanent Magnet | Frame | 42 mm |
| Rated Power | 1-48w | Rated voltage | 3-24v, 12v/24v |
| Torque | 1-50kgf.cm, 160/295/230/170(g.cm) | Type | Gear Motor |
| Usage | Boat, Car, Electric Bicycle, Fan, Home Appliance, Cosmetic Instrument, Smart Home | Warranty | 3 months ~ 1 year |
| Geared motor model | FT-37RGM31ZY | Gear box size | 37mm |
| Rotating speed | 4500/8000/4500/6000(rpm) | Current | 250/550/100/120(mA) |
| Output | 9.7/44.4/10.8/18.5(w) | Name | DC Spur Gear Motor |
| Model Number | FT-37RGM31ZY | Brand Name | FUTENG |
| Place of Origin | China | Certification | CE/ROHS/FCC/REACH/ISO14001/ ISO9001/ISO45001/IATF16949 |
| High Light | DC Spur Gear Motor 12V ,Low Noise DC Spur Gear Motor ,Low Noise Gear Motor 12V | ||
Factory Wholesale High Torque Low Noise 12v 24v ELectric DC Spur Gear Motor For Coffee Machine Equipment
|
Gearbox Data:
|
|
|
|
|
|
|
|||||
|
Gear stages
|
2
|
3
|
4
|
5
|
6
|
7
|
|||||
|
Reduction ratio (K)
|
6.8,10
|
20,30
|
61,90
100
|
115,184 270,300
|
414,552,614 810,900
|
1243,1657 2430,2700
|
|||||
|
Gear box length L(mm)
|
19
|
22.5
|
25
|
27.5
|
30
|
32.5
|
|||||
|
Rated torque (kg·cm)
|
1
|
2
|
5
|
6
|
8
|
10
|
|||||
|
Instant torque (kg·cm)
|
3
|
6
|
15
|
18
|
24
|
30
|
|||||
|
Gearbox efficiency (%)
|
81%
|
73%
|
65%
|
59%
|
53%
|
48%
|
|||||
|
Motor Data
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|||||||||
|
Motor Model
|
|
No Load
|
|
Load
|
|
|
|
Stall
|
|
|||||||||
|
Motor Model
|
Rated Voltage
|
Speed
|
Current
|
Speed
|
Current
|
Output
|
Torque
|
Current
|
Torque
|
|||||||||
|
|
V
|
(rpm)
|
(mA)
|
(rpm)
|
(mA)
|
(w)
|
(g·cm)
|
(mA)
|
(g·cm)
|
|||||||||
|
FT-545
|
12
|
4500
|
250
|
3800
|
810
|
9.7
|
160
|
3700
|
910
|
|||||||||
|
FT-545
|
12
|
8000
|
550
|
6700
|
3700
|
44.4
|
295
|
11000
|
1500
|
|||||||||
|
FT-545
|
24
|
4500
|
100
|
3100
|
450
|
10.8
|
230
|
1400
|
730
|
|||||||||
|
FT-545
|
24
|
6000
|
120
|
4800
|
770
|
18.5
|
170
|
3300
|
770
|
|||||||||
Company Details
Business Type:
Manufacturer
Year Established:
May 25th
Total Annual:
350 000 000-500 000 000
Employee Number:
200~500
Ecer Certification:
Verified Supplier
Dongguan Futeng Motor Co., Ltd. Registered Capital: 10 million yuan Industry: Manufacture of micro reduction motors- Manufacture of motors Main business: one-stop service including production, R&D, sales, and processing: processing micro-motors, gear motors, gearboxes, plastic, ha... Dongguan Futeng Motor Co., Ltd. Registered Capital: 10 million yuan Industry: Manufacture of micro reduction motors- Manufacture of motors Main business: one-stop service including production, R&D, sales, and processing: processing micro-motors, gear motors, gearboxes, plastic, ha...
Get in touch with us
Leave a Message, we will call you back quickly!