| Payment Terms | L/C,D/A,D/P,T/T,Western Union,MoneyGram |
| Supply Ability | 8000 0000 |
| Delivery Time | 15-30 days/Negotiable |
| Packaging Details | Standard Export Carton & Customzied |
| Name | High Torque DC Gear Motor |
| Gearing Arrangement | Planetary |
| Output Torque | 1-200kgf.cm |
| Applicable Industries | Hotels, Garment Shops, Building Material Shops, Manufacturing Plant, Machinery Repair Shops, Food & Beverage Factory, Farms, Restaurant, Home Use, Retail, Food Shop, Printing Shops, Construction works , Energy & Mining, Food & Beverage Shops, Other, Advert |
| Customized support | OEM, ODM, OBM |
| Weight (KG) | 0.58 |
| Geared motor model | FT-36PGM545-51K |
| Gear box size | 36mm |
| Voltage | 1-24V |
| Speed | 1rpm-200rpm |
| Rotating speed | 12000/12900/10200/5000(rpm) |
| Rated voltage | 12/3/24/5V |
| Current | 20/35/45/96(mA) |
| Output | 0.2/0.25/0.35/0.52(w) |
| Torque | 2.1/2.8/3/4 |
| Brand Name | FUTENG |
| Place of Origin | China |
| Model Number | FT-36PGM555 |
| Certification | CE/ROHS/FCC/REACH/ISO14001/ ISO9001/ISO45001/IATF16949 |
View Detail Information
Explore similar products
Customized ф36mm 12V 24V High Efficiency Planetary Gear Motor with Large Torque
FT-36PGM555 12v 24 Volt Low Speed High Torque High Precision High Efficiency Sun
Manufacturers Wholesale 22mm Gear Motor 5V 12V 24V Low-noise DC Planetary Gear
36mm12V 24V 48V DC Gear Motor Household Intelligent Robot Motor Planetary
Product Specification
| Payment Terms | L/C,D/A,D/P,T/T,Western Union,MoneyGram | Supply Ability | 8000 0000 |
| Delivery Time | 15-30 days/Negotiable | Packaging Details | Standard Export Carton & Customzied |
| Name | High Torque DC Gear Motor | Gearing Arrangement | Planetary |
| Output Torque | 1-200kgf.cm | Applicable Industries | Hotels, Garment Shops, Building Material Shops, Manufacturing Plant, Machinery Repair Shops, Food & Beverage Factory, Farms, Restaurant, Home Use, Retail, Food Shop, Printing Shops, Construction works , Energy & Mining, Food & Beverage Shops, Other, Advert |
| Customized support | OEM, ODM, OBM | Weight (KG) | 0.58 |
| Geared motor model | FT-36PGM545-51K | Gear box size | 36mm |
| Voltage | 1-24V | Speed | 1rpm-200rpm |
| Rotating speed | 12000/12900/10200/5000(rpm) | Rated voltage | 12/3/24/5V |
| Current | 20/35/45/96(mA) | Output | 0.2/0.25/0.35/0.52(w) |
| Torque | 2.1/2.8/3/4 | Brand Name | FUTENG |
| Place of Origin | China | Model Number | FT-36PGM555 |
| Certification | CE/ROHS/FCC/REACH/ISO14001/ ISO9001/ISO45001/IATF16949 | ||
| High Light | 36mm High Torque DC Gear Motor ,High Torque DC Gear Motor 12V ,High Torque DC Gear Motor 24V | ||
Company Details
Business Type:
Manufacturer
Year Established:
May 25th
Total Annual:
350 000 000-500 000 000
Employee Number:
200~500
Ecer Certification:
Verified Supplier
Dongguan Futeng Motor Co., Ltd. Registered Capital: 10 million yuan Industry: Manufacture of micro reduction motors- Manufacture of motors Main business: one-stop service including production, R&D, sales, and processing: processing micro-motors, gear motors, gearboxes, plastic, ha... Dongguan Futeng Motor Co., Ltd. Registered Capital: 10 million yuan Industry: Manufacture of micro reduction motors- Manufacture of motors Main business: one-stop service including production, R&D, sales, and processing: processing micro-motors, gear motors, gearboxes, plastic, ha...
Get in touch with us
Leave a Message, we will call you back quickly!