| Geared motor model | FT-16PGM050 |
| Dimension | 16mm |
| Voltage | DC Input 3v,6v,9v,12v,24v,36v,48v,60v (Can be Customized) |
| Power | 12/25/50/75/100/125/200/250/300 to 800w (Can be Customized) |
| Speed | Variable speed from 1-3000rpm (Can be Customized) |
| Shaft | shaft Dia: 4mm |
| Bearing At Output | Ball bearing / Sleeve bearing |
| Accessories | Wires, Connectors, Gearbox, Encoder, Brake, Cool Fan, etc (Optional) |
| Weight | According to gear stage |
| Name | DC Planetary Gear Motor |
| Model Number | FT-16PGM050 |
| Brand Name | FUTENG |
| Place of Origin | China |
| Certification | CE/ROHS/FCC/REACH/ISO14001/ ISO9001/ISO45001/IATF16949 |
View Detail Information
Explore similar products
Customized ф36mm 12V 24V High Efficiency Planetary Gear Motor with Large Torque
FT-36PGM555 12v 24 Volt Low Speed High Torque High Precision High Efficiency Sun
Manufacturers Wholesale 22mm Gear Motor 5V 12V 24V Low-noise DC Planetary Gear
36mm12V 24V 48V DC Gear Motor Household Intelligent Robot Motor Planetary
Product Specification
| Payment Terms | L/C,D/A,D/P,T/T,Western Union,MoneyGram | Supply Ability | 8000 0000 |
| Delivery Time | 15-30 days/Negotiable | Packaging Details | Standard Export Carton & Customzied |
| Efficiency | 51%-83% | Rated Power | 1-48w |
| Torque | 1-200kgf.cm, 0.3/3/5/20/25/30 to 50N.m (Can be Customized) | Type | Gear Motor |
| Usage | Home Appliance, Cosmetic Instrument, Smart Home, toy | Warranty | 3 months ~ 1 year |
| Geared motor model | FT-16PGM050 | Dimension | 16mm |
| Speed | Variable speed from 1-3000rpm (Can be Customized) | Shaft | shaft Dia: 4mm |