| Payment Terms | L/C,D/A,D/P,T/T,Western Union,MoneyGram |
| Supply Ability | 8000 0000 |
| Delivery Time | 15-30 days/Negotiable |
| Packaging Details | Standard Export Carton & Customzied |
| Continuous Current(A) | about 1150mA |
| Rated Power | 1-48w |
| Rated voltage | 3-24v, 4.8/12/5/7.5V |
| Torque | 15kgf.cm, 9/11.4/5.7/10.9(g.cm) |
| Type | Gear Motor |
| Usage | Fan, Home Appliance, Cosmetic Instrument, Smart Home |
| Warranty | 3 months ~ 1 year |
| Geared motor model | FT-20PGM130 |
| Gear box size | 20mm |
| Speed | 1rpm-2000rpm |
| Rotating speed | 8300/7200/5400/6100(rpm) |
| Current | 75/30/30/33(mA) |
| Output | 0.61/0.66/0.25/0.55(w) |
| Name | DC Planetary Gear Motor |
| Model Number | FT-20PGM130 |
| Brand Name | FUTENG |
| Place of Origin | China |
| Certification | CE/ROHS/FCC/REACH/ISO14001/ ISO9001/ISO45001/IATF16949 |
View Detail Information
Explore similar products
Customized ф36mm 12V 24V High Efficiency Planetary Gear Motor with Large Torque
FT-36PGM555 12v 24 Volt Low Speed High Torque High Precision High Efficiency Sun
Manufacturers Wholesale 22mm Gear Motor 5V 12V 24V Low-noise DC Planetary Gear
36mm12V 24V 48V DC Gear Motor Household Intelligent Robot Motor Planetary
Product Specification
| Payment Terms | L/C,D/A,D/P,T/T,Western Union,MoneyGram | Supply Ability | 8000 0000 |
| Delivery Time | 15-30 days/Negotiable | Packaging Details | Standard Export Carton & Customzied |
| Continuous Current(A) | about 1150mA | Rated Power | 1-48w |
| Rated voltage | 3-24v, 4.8/12/5/7.5V | Torque | 15kgf.cm, 9/11.4/5.7/10.9(g.cm) |
| Type | Gear Motor | Usage | Fan, Home Appliance, Cosmetic Instrument, Smart Home |
| Warranty | 3 months ~ 1 year | Geared motor model | FT-20PGM130 |
| Gear box size | 20mm | Speed | 1rpm-2000rpm |
| Rotating speed | 8300/7200/5400/6100(rpm) | Current | 75/30/30/33(mA) |
| Output | 0.61/0.66/0.25/0.55(w) | Name | DC Planetary Gear Motor |
| Model Number | FT-20PGM130 | Brand Name | FUTENG |
| Place of Origin | China | Certification | CE/ROHS/FCC/REACH/ISO14001/ ISO9001/ISO45001/IATF16949 |
| High Light | 5v dc planetary gear motor ,5v planetary dc gear motor ,6v dc planetary gear motor | ||
|
Gearbox Data:
|
|
|
|
Gear stages
|
3
|
|
|
Reduction ratio (K)
|
118,157
|
|
|
Gear box length L(mm)
|
23.7
|
|
|
Rated torque (kg·cm)
|
4
|
|
|
Instant torque (kg·cm)
|
8
|
|
|
Gearbox efficiency (%)
|
73%
|
|
|
Motor Data
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|||||||||
|
Motor Model
|
|
No Load
|
|
Load
|
|
|
|
Stall
|
|
|||||||||
|
Motor Model
|
Rated Voltage
|
Speed
|
Current
|
Speed
|
Current
|
Output
|
Torque
|
Current
|
Torque
|
|||||||||
|
|
V
|
(rpm)
|
(mA)
|
(rpm)
|
(mA)
|
(w)
|
(g·cm)
|
(mA)
|
(g·cm)
|
|||||||||
|
FT-130
|
4.8
|
8300
|
75
|
6500
|
280
|
0.61
|
9
|
1000
|
43
|
|||||||||
|
FT-130
|
12
|
7200
|
30
|
5600
|
110
|
0.66
|
11.4
|
420
|
54
|
|||||||||
|
FT-130
|
5
|
5400
|
30
|
4200
|
100
|
0.25
|
5.7
|
380
|
26
|
|||||||||
|
FT-130
|
7.5
|
6100
|
33
|
4900
|
140
|
0.55
|
10.9
|
570
|
56
|
|||||||||
Company Details
Business Type:
Manufacturer
Year Established:
May 25th
Total Annual:
350 000 000-500 000 000
Employee Number:
200~500
Ecer Certification:
Verified Supplier
Dongguan Futeng Motor Co., Ltd. Registered Capital: 10 million yuan Industry: Manufacture of micro reduction motors- Manufacture of motors Main business: one-stop service including production, R&D, sales, and processing: processing micro-motors, gear motors, gearboxes, plastic, ha... Dongguan Futeng Motor Co., Ltd. Registered Capital: 10 million yuan Industry: Manufacture of micro reduction motors- Manufacture of motors Main business: one-stop service including production, R&D, sales, and processing: processing micro-motors, gear motors, gearboxes, plastic, ha...
Get in touch with us
Leave a Message, we will call you back quickly!