| Payment Terms | L/C,D/A,D/P,T/T,Western Union,MoneyGram |
| Supply Ability | 8000 0000 |
| Delivery Time | 15-30 days/Negotiable |
| Packaging Details | Standard Export Carton & Customzied |
| Continuous Current(A) | about 1150mA |
| Efficiency | 65%-90% |
| Commutation | Brush |
| Construction | Permanent Magnet |
| Rated Power | 1-48w |
| Speed Rpm | 1rpm-2000rpm |
| Torque | 1-23 kgf.cm, 23.6/25.2/25.6/19(g.cm) |
| Type | Gear Motor |
| Usage | Fan, Home Appliance, Cosmetic Instrument, Smart Home |
| Warranty | 3 months ~ 1 year |
| Geared motor model | FT-22PGM180 |
| Gear box size | 22mm |
| Voltage | 1-24V |
| DC gear motors are widely used | Robots, electronic locks, public bicycle locks, relays |
| Rotating speed | 12000/12900/10200/5000(rpm) |
| Output | 2.41/2.86/2.52/0.8(w) |
| Name | Low Noise Electric Motor |
| Model Number | FT-22PGM180 |
| Brand Name | FUTENG |
| Place of Origin | China |
| Certification | CE/ROHS/FCC/REACH/ISO14001/ ISO9001/ISO45001/IATF16949 |
View Detail Information
Explore similar products
FT-46SGM370 Excellent Quality Big Torque High Efficiency Silent 12v 2-10RPM Slow
FT-53SGM395 Excellent Quality Big Torque High Efficiency Silent 12v 2-10RPM Slow
FT-37RGM3530 Excellent Quality Big Torque High Efficiency Silent 12v 2-10RPM
FT-58SGM447 EMC Motors Excellent Quality Big Torque High Efficiency Silent 12v 5
Product Specification
| Payment Terms | L/C,D/A,D/P,T/T,Western Union,MoneyGram | Supply Ability | 8000 0000 |
| Delivery Time | 15-30 days/Negotiable | Packaging Details | Standard Export Carton & Customzied |
| Continuous Current(A) | about 1150mA | Efficiency | 65%-90% |
| Commutation | Brush | Construction | Permanent Magnet |
| Rated Power | 1-48w | Speed Rpm | 1rpm-2000rpm |
| Torque | 1-23 kgf.cm, 23.6/25.2/25.6/19(g.cm) | Type | Gear Motor |
| Usage | Fan, Home Appliance, Cosmetic Instrument, Smart Home | Warranty | 3 months ~ 1 year |
| Geared motor model | FT-22PGM180 | Gear box size | 22mm |
| Voltage | 1-24V | DC gear motors are widely used | Robots, electronic locks, public bicycle locks, relays |
| Rotating speed | 12000/12900/10200/5000(rpm) | Output | 2.41/2.86/2.52/0.8(w) |
| Name | Low Noise Electric Motor | Model Number | FT-22PGM180 |
| Brand Name | FUTENG | Place of Origin | China |
| Certification | CE/ROHS/FCC/REACH/ISO14001/ ISO9001/ISO45001/IATF16949 | ||
| High Light | 200RPM Low Noise Electric Motor ,22mm Low Noise Electric Motor ,24V DC Planetary Gear Motor | ||
Custom 22mm Diameter 1-200RPM Low Noise Long Life High Torque Gear Motor 3V 5V 12v 24V DC Planetary Gear Motor For Robot
|
Gearbox Data:
|
|
|
|
|
|
Gear stages
|
1
|
2
|
3
|
4
|
|
Reduction ratio (K)
|
3.5,4.8
|
12,17,23
|
43,58,79,107
|
150,204,276,375,509
|
|
Gear box length L(mm)
|
14.5
|
19.1
|
23.7
|
28.3
|
|
Rated torque (kg·cm)
|
2
|
3
|
4
|
5
|
|
Instant torque (kg·cm)
|
4
|
6
|
8
|
10
|
|
Gearbox efficiency (%)
|
90%
|
81%
|
73%
|
65%
|
|
Motor Data
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|||||||||
|
Motor Model
|
|
No Load
|
|
Load
|
|
|
|
Stall
|
|
|||||||||
|
Motor Model
|
Rated Voltage
|
Speed
|
Current
|
Speed
|
Current
|
Output
|
Torque
|
Current
|
Torque
|
|||||||||
|
|
V
|
(rpm)
|
(mA)
|
(rpm)
|
(mA)
|
(w)
|
(g·cm)
|
(mA)
|
(g·cm)
|
|||||||||
|
FT-180
|
12
|
12000
|
70
|
10000
|
340
|
2.41
|
23.6
|
1700
|
140
|
|||||||||
|
FT-180
|
3
|
12900
|
260
|
11000
|
1540
|
2.86
|
25.2
|
9100
|
174
|
|||||||||
|
FT-180
|
24
|
10200
|
30
|
8600
|
160
|
2.52
|
25.6
|
830
|
160
|
|||||||||
|
FT-180
|
5
|
5000
|
75
|
4000
|
158
|
0.8
|
19
|
790
|
85
|
|||||||||
Company Details
Business Type:
Manufacturer
Year Established:
May 25th
Total Annual:
350 000 000-500 000 000
Employee Number:
200~500
Ecer Certification:
Verified Supplier
Dongguan Futeng Motor Co., Ltd. Registered Capital: 10 million yuan Industry: Manufacture of micro reduction motors- Manufacture of motors Main business: one-stop service including production, R&D, sales, and processing: processing micro-motors, gear motors, gearboxes, plastic, ha... Dongguan Futeng Motor Co., Ltd. Registered Capital: 10 million yuan Industry: Manufacture of micro reduction motors- Manufacture of motors Main business: one-stop service including production, R&D, sales, and processing: processing micro-motors, gear motors, gearboxes, plastic, ha...
Get in touch with us
Leave a Message, we will call you back quickly!