| Geared motor model | FT-65FGM500 |
| Gear box size | 65mm |
| DC gear motors are widely used | Robots, electronic locks, public bicycle locks, relays |
| Rotating speed | 12000/12900/10200/5000(rpm) |
| Current | 26/120/30/40(mA) |
| Output | 1.25/6.6/2.6/5(w) |
| Model Number | FT-65FGM500 |
| Brand Name | FUTENG |
| Place of Origin | China |
| Certification | CE/ROHS/FCC/REACH/ISO14001/ ISO9001/ISO45001/IATF16949 |
View Detail Information
Explore similar products
Custom 3-12V Low Rpm DC Gear Motor High Torque With Flat Gearbox
5W Flat Gearbox DC Motor 30Rpm 10rpm 12v DC Worm Gear Motor For Mini Washing
FT-12FGMN20 Mini Slow Speed Rpm Spur Gear Motor 5V 6V12V 24V Big Torque
Custom Electric DC Gear Motor 12V 24V High Torque Low Rpm Motor With Worm
Product Specification
| Packaging Details | Standard Export Carton & Customzied | Delivery Time | 15-30 days/Negotiable |
| Payment Terms | L/C,D/A,D/P,T/T,Western Union,MoneyGram | Supply Ability | 8000 0000 |
| Name | 12v DC Gearbox Motor | Continuous Current(A) | about 110mA-550mA |
| Efficiency | 43%-75% | Commutation | Brush |
| Construction | Permanent Magnet | Rated Power | 1-48w |
| Rated voltage | 3-24V, 12v/24v | Speed Rpm | 1rpm-600rpm |
| Torque | 1-28kgf.cm, 25.3/30/21/27(g.cm) | Type | Gear Motor |
| Usage | Fan, Home Appliance, Cosmetic Instrument, Smart Home | Geared motor model | FT-65FGM500 |
| Gear box size | 65mm | DC gear motors are widely used | Robots, electronic locks, public bicycle locks, relays |