| Payment Terms | L/C,D/A,D/P,T/T,Western Union,MoneyGram |
| Supply Ability | 8000 0000 |
| Delivery Time | 15-30 days/Negotiable |
| Packaging Details | Standard Export Carton & Customzied |
| Continuous Current(A) | 10-5150mA |
| Efficiency | 65%-95% |
| Rated Power | 10 W |
| Rated voltage | DC 24 V, 12/3/24/5V |
| Torque | 0.1-35kgf.cm, 23.6/25.2/25.6/19(g.cm) |
| Type | Gear Motor |
| Usage | Boat, Car, Electric Bicycle, Fan, Home Appliance, Cosmetic Instrument, Smart Home |
| Warranty | 3 months ~ 1 year |
| Geared motor model | FT-22PGM180 |
| Gear box size | 22mm |
| Speed | 1rpm-2000rpm |
| Rotating speed | 12000/12900/10200/5000(rpm) |
| Current | 70/260/30/75(mA) |
| Output | 2.41/2.86/2.52/0.8(w) |
| Name | DC Planetary Gear Motor |
| Brand Name | FUTENG |
| Model Number | FT-22PGM180 |
| Certification | CE/ROHS/FCC/REACH/ISO14001/ ISO9001/ISO45001/IATF16949 |
| Place of Origin | China |
View Detail Information
Explore similar products
42mm Diameter High Torque DC Planetary Gear Motor 12v 24v Custom Low Noise Motor
Customized ф36mm 12V 24V High Efficiency Planetary Gear Motor with Large Torque
FT-36PGM555 12v 24 Volt Low Speed High Torque High Precision High Efficiency Sun
Manufacturers Wholesale 22mm Gear Motor 5V 12V 24V Low-noise DC Planetary Gear
Product Specification
| Payment Terms | L/C,D/A,D/P,T/T,Western Union,MoneyGram | Supply Ability | 8000 0000 |
| Delivery Time | 15-30 days/Negotiable | Packaging Details | Standard Export Carton & Customzied |
| Continuous Current(A) | 10-5150mA | Efficiency | 65%-95% |
| Rated Power | 10 W | Rated voltage | DC 24 V, 12/3/24/5V |
| Torque | 0.1-35kgf.cm, 23.6/25.2/25.6/19(g.cm) | Type | Gear Motor |
| Usage | Boat, Car, Electric Bicycle, Fan, Home Appliance, Cosmetic Instrument, Smart Home | Warranty | 3 months ~ 1 year |
| Geared motor model | FT-22PGM180 | Gear box size | 22mm |
| Speed | 1rpm-2000rpm | Rotating speed | 12000/12900/10200/5000(rpm) |
| Current | 70/260/30/75(mA) | Output | 2.41/2.86/2.52/0.8(w) |
| Name | DC Planetary Gear Motor | Brand Name | FUTENG |
| Model Number | FT-22PGM180 | Certification | CE/ROHS/FCC/REACH/ISO14001/ ISO9001/ISO45001/IATF16949 |
| Place of Origin | China | ||
| High Light | high torque planetary gear motor ,metal geared electric motor for lawn mower ,robot lifting cutter deck motor | ||
|
Gearbox Data:
|
|
|
|
|
|
Gear stages
|
1
|
2
|
3
|
4
|
|
Reduction ratio (K)
|
3.5,4.8
|
12,17,23
|
43,58,79,107
|
150,204,276,375,509
|
|
Gear box length L(mm)
|
14.5
|
19.1
|
23.7
|
28.3
|
|
Rated torque (kg·cm)
|
2
|
3
|
4
|
5
|
|
Instant torque (kg·cm)
|
4
|
6
|
8
|
10
|
|
Gearbox efficiency (%)
|
90%
|
81%
|
73%
|
65%
|
|
Motor Data
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|||||||||
|
Motor Model
|
|
No Load
|
|
Load
|
|
|
|
Stall
|
|
|||||||||
|
Motor Model
|
Rated Voltage
|
Speed
|
Current
|
Speed
|
Current
|
Output
|
Torque
|
Current
|
Torque
|
|||||||||
|
|
V
|
(rpm)
|
(mA)
|
(rpm)
|
(mA)
|
(w)
|
(g·cm)
|
(mA)
|
(g·cm)
|
|||||||||
|
FT-180
|
12
|
12000
|
70
|
10000
|
340
|
2.41
|
23.6
|
1700
|
140
|
|||||||||
|
FT-180
|
3
|
12900
|
260
|
11000
|
1540
|
2.86
|
25.2
|
9100
|
174
|
|||||||||
|
FT-180
|
24
|
10200
|
30
|
8600
|
160
|
2.52
|
25.6
|
830
|
160
|
|||||||||
|
FT-180
|
5
|
5000
|
75
|
4000
|
158
|
0.8
|
19
|
790
|
85
|
|||||||||
Company Details
Business Type:
Manufacturer
Year Established:
May 25th
Total Annual:
350 000 000-500 000 000
Employee Number:
200~500
Ecer Certification:
Verified Supplier
Dongguan Futeng Motor Co., Ltd. Registered Capital: 10 million yuan Industry: Manufacture of micro reduction motors- Manufacture of motors Main business: one-stop service including production, R&D, sales, and processing: processing micro-motors, gear motors, gearboxes, plastic, ha... Dongguan Futeng Motor Co., Ltd. Registered Capital: 10 million yuan Industry: Manufacture of micro reduction motors- Manufacture of motors Main business: one-stop service including production, R&D, sales, and processing: processing micro-motors, gear motors, gearboxes, plastic, ha...
Get in touch with us
Leave a Message, we will call you back quickly!