| Payment Terms | L/C,T/T,Western Union |
| Supply Ability | 30000 square meter per 7 days |
| Delivery Time | 5-8 working days |
| Packaging Details | In Bundle for Container, LCL shipping will use Pallet |
| Product Name | Hexagonal Wire Mesh with 80*100mm Mesh for Gabion Retaining Wall |
| Key Word | Gabion Basket |
| Material | Galvanized Iron Wire,Low-Carbon Iron Wire,pvc wire, Galfan Wire |
| Hole shape | Hexagonal, Double Twist |
| Wire gauge | 2.4mm, 2.5mm, 2.7mm, 2.8mm, 3.05mm |
| Application | Gabions,Cages,slope protection,Fence Mesh,Construction Wire Mesh |
| Type | Hexagonal wire mesh, Double Twist |
| Aperture | 80*100mm,100*120mm,60*80mm,etc, |
| Surface treatment | Hot Dipped Galvanized, PVCcoated, Galvanized+PVC Coated |
| Color | green,black, |
| Packing | Pallet,Bundle |
| sample | Free |
| Brand Name | KN |
| Model Number | KN211 |
| Certification | ISO, CE, COC, CO |
| Place of Origin | CHIAN |
View Detail Information
Explore similar products
Aperture 60x80mm Gabion Wire Mesh Cage Hexagonal Hole Shape Durable Corrosion
Zinc Coating 300 Gm2 Gabion Mesh Cage Hexagonal Hole Shape Wire Gauge 22mm Heavy
Pvc Coated Gabion Wire Mesh Roll Rockfall Protection Netting For Riverbank
River Bank Protect Gabion Basket 2mm-4mm Hot Dipped Galvanized Wire Gabion Mesh
Product Specification
| Payment Terms | L/C,T/T,Western Union | Supply Ability | 30000 square meter per 7 days |
| Delivery Time | 5-8 working days | Packaging Details | In Bundle for Container, LCL shipping will use Pallet |
| Product Name | Hexagonal Wire Mesh with 80*100mm Mesh for Gabion Retaining Wall | Key Word | Gabion Basket |
| Material | Galvanized Iron Wire,Low-Carbon Iron Wire,pvc wire, Galfan Wire | Hole shape | Hexagonal, Double Twist |
| Wire gauge | 2.4mm, 2.5mm, 2.7mm, 2.8mm, 3.05mm | Application | Gabions,Cages,slope protection,Fence Mesh,Construction Wire Mesh |
| Type | Hexagonal wire mesh, Double Twist | Aperture | 80*100mm,100*120mm,60*80mm,etc, |
| Surface treatment | Hot Dipped Galvanized, PVCcoated, Galvanized+PVC Coated | Color | green,black, |
| Packing | Pallet,Bundle | sample | Free |
| Brand Name | KN | Model Number | KN211 |
| Certification | ISO, CE, COC, CO | Place of Origin | CHIAN |
| Attribute | Value |
|---|---|
| Material | Hexagonal gabion wall, mesh retaining wall galvanized |
| Hole shape | Hexagonal, Double Twist |
| Wire gauge | 2.4mm, 2.5mm, 2.7mm, 2.8mm, 3.05mm, 2.2mm, 2.0mm |
| Application | Riverbank and Slope Retaining Wall Construction |
| Type | Hexagonal wire mesh, Double Twist |
| Aperture | 80*100mm, 100*120mm, 60*80mm, etc. |
| Surface treatment | Hot Dipped Galvanized, PVC coated, Galvanized+PVC Coated |
| Color | Green, black, Grey |
| Packing | Pallet, Bundle |
| Usage | Flood Control Retaining Wall, Protection |
| Sample | Available |
| Size | 2m*1m*1m, 1x1x0.5m, 4*1*1m, 5*1*1m, Customized |
| Feature | Easily Assembled, less transport freight, Strong and Durable, Simple installation |
| Width | 2' -2m, 0.914m~1.83m, 0.5-2m, 1M |
| Zinc coated | 40-60g, 60g-80g, 270g, 245g |
| Length (M) | Width (M) | Height (M) | Diaphragm | CBM (m³) |
|---|---|---|---|---|
| 1 | 1 | 1 | 0 | 1 |
| 2 | 1 | 1 | 1 | 2 |
| 3 | 1 | 1 | 2 | 3 |
| 4 | 1 | 1 | 3 | 4 |
| 5 | 1 | 1 | 4 | 5 |
| 6 | 1 | 1 | 5 | 6 |
| Length (M) | Width (M) | Height (M) | Diaphragm | CBM (m³) |
|---|---|---|---|---|
| 1 | 1 | 0.3/0.5 | 0 | 0.3/0.5 |
| 2 | 1 | 0.3/0.5 | 1 | 0.6/1 |
| 3 | 1 | 0.3/0.5 | 2 | 0.9/1.5 |
| 4 | 1 | 0.3/0.5 | 3 | 1.2/2 |
| 5 | 2 | 0.3/0.5 | 4 | 3/5 |
| 6 | 2 | 0.3/0.5 | 5 | 3.6/6 |
| Parameter | Description | Typical Value / Range |
|---|---|---|
| Material | Base material used for constructing the mesh | HDP/Galvanized Wire, PVC Wire |
| Coating | Surface treatment for enhanced corrosion resistance | Galvanized, HDP Galvanized, PVC Coated |
| Wire Diameter | The thickness of the wires used in the mesh | Mesh Wire: 2.0~3.05mm Selvage Wire: 2.4~4.0mm Tie Wire: 2.0~2.4mm |
| Mesh Opening Size | The size of the openings between wires | 60*80mm, 80*100mm, 100*120mm, 120*150mm |
| Overall Dimensions | Standard Gabion Roll and Gabion Basket Size | Gabion Roll Width: 1~4m Gabion Basket: 1*1*1m to 6*1*1m |
| Lifespan | Expected service life | 6~20 years (depends on environment) |
Company Details
Business Type:
Manufacturer,Seller
Year Established:
2013
Total Annual:
3000000-5000000
Employee Number:
100~120
Ecer Certification:
Verified Supplier
Hebei KN Wire Mesh Co., Ltd, was established in 2013, is a professional manufacturer engaged in the research, development, production, sale and service of Defensive barrier, Welded Gabion Box, Wave Gabion Basket , Gabion Mattress. We are located in Anping county hengshui city with convenient transpo... Hebei KN Wire Mesh Co., Ltd, was established in 2013, is a professional manufacturer engaged in the research, development, production, sale and service of Defensive barrier, Welded Gabion Box, Wave Gabion Basket , Gabion Mattress. We are located in Anping county hengshui city with convenient transpo...
Get in touch with us
Leave a Message, we will call you back quickly!