| Payment Terms | L/C,T/T,Western Union |
| Supply Ability | 3000000㎡/ month |
| Delivery Time | 7-12 days |
| Packaging Details | Customized |
| Product name | Gabion basket stone cage |
| Material | Q195 steel wire mesh |
| Size | 1*1*1m,2*1*1m,3*1*1m,4*1*1m....customized |
| Wire diameter | 2.7-3.7mm |
| Mesh hole | 60*80mm,80*100mm |
| Surface treatment | Galvanized or PVC coated |
| Delivery time | 7-15 days |
| Keyword | gabion woven stone cage for sale |
| Brand Name | KN |
| Model Number | KN-G01 |
| Certification | ISO,CE |
| Place of Origin | Hebei ,China |
View Detail Information
Explore similar products
Aperture 60x80mm Gabion Wire Mesh Cage Hexagonal Hole Shape Durable Corrosion
Zinc Coating 300 Gm2 Gabion Mesh Cage Hexagonal Hole Shape Wire Gauge 22mm Heavy
Pvc Coated Gabion Wire Mesh Roll Rockfall Protection Netting For Riverbank
River Bank Protect Gabion Basket 2mm-4mm Hot Dipped Galvanized Wire Gabion Mesh
Product Specification
| Payment Terms | L/C,T/T,Western Union | Supply Ability | 3000000㎡/ month |
| Delivery Time | 7-12 days | Packaging Details | Customized |
| Product name | Gabion basket stone cage | Material | Q195 steel wire mesh |
| Size | 1*1*1m,2*1*1m,3*1*1m,4*1*1m....customized | Wire diameter | 2.7-3.7mm |
| Mesh hole | 60*80mm,80*100mm | Surface treatment | Galvanized or PVC coated |
| Delivery time | 7-15 days | Keyword | gabion woven stone cage for sale |
| Brand Name | KN | Model Number | KN-G01 |
| Certification | ISO,CE | Place of Origin | Hebei ,China |
| High Light | galvanized gabion basket for landscaping ,PVC coated hexagonal gabion mesh ,100mmx120mm gabion cage with warranty | ||
Economical Galvanized/PVC Coated 100mmx120mm Hexagonal Woven Gabion Basket For Landscaping
Product description
Gabion Box also known as the gabionnet in all over the world,it is made of double twistingmesh, which varies according to the sizeof the hexagonal. The compartment is filledwith natural stone and diaphragms assureminimum stone migration within the basket.Thus providing even distribution of thestone even in abnormal conditions, andadding strength to the container to helpretain its rectangular shape during thefilling operation.
![]()
Production details
| Size | Wire Diameter | Diaphragm | Approximate Dimensions |
Color Code |
Surface Treatment | |||
| Length | Width | Height | Square Meter | |||||
|
60*80mm
80*100mm
80*110mm
100*120mm
120*150mm |
2.0-4.0mm
2.2mm, 2.7mm, 3.0mm,3.05mm is common |
1 | 2.0m | 1.0m | 0.5m | 7.5 m2 |
Silver
Dark
Green
Gray
Black |
Hot dip galvanized
PVC coated
PE coated
Galfan |
| 1 | 2.0m | 1.0m | 1.0m | 11 m2 | ||||
| 2 | 3.0m | 1.0m | 0.5m | 11 m2 | ||||
| 2 | 3.0m | 1.0m | 1.0m | 16 m2 | ||||
| 3 | 4.0m | 1.0m | 0.5m | 14.5 m2 | ||||
| 3 | 4.0m | 1.0m | 1.0m | 21 m2 | ||||
![]()
Product features
*Gabion mesh features:
Economic. Just fill the stone into the gabions and seal it.
Simple installation. No special technology needed.
Weather proof under natural destroy, corrosion resistant.
No collapse even under big scope of deforming.
Sludge in the stones is good for plant growing. Mixed to form a integrity with the natural environment.
Good permeation can prevent the damage by hydrostatic.
Less transport freight. It can be folded together for transport and further installation.
Flexibility is good: no structural joints, the overall structure of scalability.
Corrosion resistance: galvanized materials are not afraid of water.
*Gabion boxes applications:
Control and guide of water or flood.
Flood bank or guiding bank.
Preventing of rock breaking.
Water and soil protection.
Bridge protection.
Strengthening structure of soil.
Protection engineering of seaside area.
![]()
Company Details
Business Type:
Manufacturer,Seller
Year Established:
2013
Total Annual:
3000000-5000000
Employee Number:
100~120
Ecer Certification:
Verified Supplier
Hebei KN Wire Mesh Co., Ltd, was established in 2013, is a professional manufacturer engaged in the research, development, production, sale and service of Defensive barrier, Welded Gabion Box, Wave Gabion Basket , Gabion Mattress. We are located in Anping county hengshui city with convenient transpo... Hebei KN Wire Mesh Co., Ltd, was established in 2013, is a professional manufacturer engaged in the research, development, production, sale and service of Defensive barrier, Welded Gabion Box, Wave Gabion Basket , Gabion Mattress. We are located in Anping county hengshui city with convenient transpo...
Get in touch with us
Leave a Message, we will call you back quickly!